• 1
  • 2
  • 3
  • 4

Вступ
Хвороби, немочі
Родинне життя
Своє господарство
Робота, професійна діяльність, суспільне життя
Небезпека зовні, тяжкі обставини
Внутрішнє життя (духовні недугування, пристрасті, особисті дари)
Бідування ближніх
Благодатна сила Архангелів
Імена святих за абеткою
Післямова

Кожна людина вмирає. Та Господь дарував нам тверду надію на безсмертя. Сам Перший Він пройшов цим шляхом, як проста людина: через святе життя - на хрест - та в життя вічне, й усім, хто пішов за Ним, дарував це неосяжне чудо - ЖИТТЯ, що ніколи не старіє, а вічно існує, життя в радості й світлі безмежної любові, краси і творчості. Для нас, грішних та маловірних, Він явив чудесні знамення й підтвердження істинності своєї обітниці. Цими знаменнями нам є святі: люди, що увірували усім серцем у Христа та пішли за Ним, взявши кожний свого хреста, не шкодуючи ані сил своїх, ані самого життя заради любові до Світла, до Правди.

І Господь на їхню любов та терпіння відповів рясногранною благодаттю, що виточувалася від святих Божих ще за життя їх, освітлюючи все навколо себе. Щедро наділяв Господь святих Своїх дарами зцілювати хворих, вигонити бісів, захищати молитвою людей у найтяжчих обставинах, передбачати події, просвітлювати розум, заспокоювати серце скорботним та потьмареним тощо. Після ж смерті багатьом з цих праведників Господь залишив тіла нетлінними й біля тих мощей та на могилах святих продовжували творитися благодатні чуда: зцілення, втихомирення пристрастей, допомога в біді, у всякій потребі. І це природно, бо якщо святі мали таку силу молитви, коли були обтяжені смертним тілом, слабим і грішним, - то наскільки ж більшу силу являють вони у заступництві людей, коли Господь, як друзів та синів приймає їх перед лице Своє в оселі Небесні, коли вони наслідують силу та славу Господню і молитва їх сягає престолу Царя Слави!

Тому духовні отці наші вчать нас якнайчастіше звертатися до святих, спілкуватися ліпше з ними, незрадливими, надійними друзями, аніж із сумнівним легкодушним товариством. Спілкування зі святими просвітлює душу, навчає, допомагає знаходити спасительний шлях. Це друзі, що завжди почують, зрозуміють, допоможуть, що не забудуть нас в молитвах до Бога і в страшний час розлучення душі нашої з тілом являться заступниками за нас перед Господом.

Все, що ми подаємо у цій маленькій, далеко не повній, збірочці — то певний досвід, що з глибини сторіч аж до нашого часу підтверджує неодмінну допомогу істинно живими святими нам, грішним, у цьому прекрасному, багатостраждальному й такому короткому житті.

Усі, хто потребує допомоги, мають твердо пам'ятати, що молитва до святих Божих та до Господа — це не «читання» молитов та не ставлення свічки, — а живе спілкування в молитві, життя серця в слові до святого, вогонь життя і віри (який символізують наші свічки перед іконами у храмах). Немає прохання, що не почув би й не виконав Господь за молитви наші й святих Своїх за нас, якщо самі ми підіймемося Йому назустріч, та докладемо зусиль у справах добрих, якщо намагатимемося жити праведно. Нехай не сподівається на допомогу жодна людина, що ліниво й двоєдушно читатиме молитву, та без внутрішнього зусилля виконуватиме в церкві обряди.

«Від днів же Івана Хрестителя донині Царство Небесне силою добувається, і хто докладає зусилля, здобуває його» (Мф. 11,12).

«Просіть, і дасться вам, шукайте, і знайдете; стукайте, й відчинять вам» (Мф. 7,7).

Амінь.


1.1 Зубний біль

Антипа (Антип) сщмч. (†92, 24 квітня). Св. Антипу згадують в Одкровенні Іоана Богослова (2.13). Коли мучителі вкинули його у розжареного мідного вола, то він молив Господа, аби йому подав благодать лікувати людей у «невтішному зубному болю».

Іона свят. Митрополит Московський та всієї Руси, чудотворець (†1461, 28 липня). Ще за життя свого зцілював від зубного болю.

1.2 Грижа

Артемій влмч. (†362; 2 листопада).

1.3 Головний біль

Іоан (Іван) Предтеча (20 січня; 7 липня).

Гурій Казанський святитель (†1563; 3 липня; 18 грудня).

Пантелеймон влмч. (†305, 9 серпня).

Ангел Охоронитель.

1.4 Очей хвороби

Божа Матір (Своєю іконою) Казанська (21 липня, 4 листопада). Першими чудесами від Казанської ікони Богородиці були зцілення хворим на очі.

Косьма (Кузьма) та Даміан (Деміян), безсрібники та чудотворці (III, 14 листопада) — брати опанували лікарське мистецтво й допомагали і людям, і тваринам у багатьох хворобах (у хворобах очей також).

Лука Євангеліст та Апостол (1; 31 жовтня) — допомогав людям як лікар ще за життя, особливо хворим на очі.

Миколай (Микола Угодник) Чудотворець свят. Мирлікійський (біля 345; 19 грудня та 22 травня) не тільки зцілював хвороби очей, а ще й повертав зір сліпим.

Василій (Василь) Блаженний, Московський Чудотворець (1552. 15 серпня). Мощі Василя Блаженного прославилися чудесами, зцілюючи хворих.

Пантелемон влмч. та цілитель (305, 9 серпня) досконало оволодів лікарським мистецтвом та все життя своє присвятив хворим страждальцям, бідним убогим, даром лікував усіх, хто звертався до нього, зцілюючи їх іменем Ісуса Христа.

Лаврентій Римський мч. (†258, 23 серпня). Ще за життя дарував зір сліпонародженим.

Микита Свят. Самітник Печерський, Єпископ Новгородський (†1108. 13 лютого). З усіх чудес цього святого переважає його допомога людям з пошкодженим зором та сліпим.

Логін Сотник мч. (1; 29 жовтня). Цей сотник перебував на варті біля хреста Спасителя, і коли Господу прокололи списом ребра, на його хворі очі потрапила краплина крові Христової, і він зцілився. Першим чудом від його відтятої мечем голови було прозріння сліпої жінки.

Гурій та Варсонофій Казанські чудотворці (†595; 17 жовтня). Переважна більшість їхніх чудесних зцілень припадає на оздоровлення хворих очей.

Дмитро Салунський влмч. (†біля 306; 8 листопада)

Симеон Верхотурський праведн. (†704; 25 вересня). Від цього святого багато людей отримували зцілення від найзастаріліших хвороб очей.

Володимир рівноапостольний князь (†1015, 28 липня). За життя страждав хворобою очей і майже засліп, та після святого хрещення одужав.

Мина мч. (†304, 24 листопада). Цей молитовник за нас перед Богом подає усім зцілення у всіляких немочах, негараздах, також і в хворобах очей .

Олексій Московський чудотворець (†1378, 25 лютого). За життя зцілював молитвою хвороби очей (до нього моляться, щоб прозріти).

Євдокія преп. княгиня Московська (в чернецтві Євфросинія) (†1407, 20 липня). Преп.

Євдокія, дружина Дмитра Донського, наприкінці життя постриглась у черниці, виснажувала тіло постом, а лицем була привітна й весела, раділа, коли зневажали та ганьбили її даремно, їй моляться за прозріння очей та за вибавлення від родимцю (паралічу).

Ферапонт Монзенський преп. (XVI; 25 грудня). Біля його гробу відбулося прозріння зовсім сліпого.

Дмитро царевич мч., син царя Івана Грозного (†591; 29 травня) - йому моляться за прозріння очей .

1.5 Шлунка хвороби

Артемій влмч. (†362; 2 листопада). Більшість чудесних зцілень, що після смерті його сталися, припадає на тих, що страждали від хвороб шлунку.

Феодор Студит (†826, 24 листопада). Його ікони допомагали зцілитися від болей у шлунку.

1.6 Ніг хвороби, болі

Симеон Верхотурський прав, (†1704; 25 вересня).

Антоній, Євстафій та Іван Виленській (Литовські) мученики (†1347, 27 квітня).

Борис та Гліб князі - страстотерпці (†1015, 15 травня та 6 серпня).

Серафиму Саровському преп. (†1833, 15 січня та 1 серпня). 1000 ночей молився на колінах на камені, після багатьох подвигів одержав від Господа багато дарів благодатних, в тому числі ще за життя піднімав хворих на ноги;

Яків Залізноборовський (село Залізний Борон, біля якого святий оселився) - Преп. (†1576, 24 квітня). Пострижений Сергієм Радонежським, зцілював хворих, та й після смерті молитвами рятує хворих людей найбільше у болях ніг та у паралічі.

Косма та Даміан безсрібники чудотворці (III, 14 листопада). Ці святі угодники Божі ще за життя свого уздоровлювали кривих та калічних, не вимагаючи ніякої нагороди, крім віри в Ісуса Христа.

1.7 Віспа

Конон Ісаврійський (III, 18 березня). Конон ще за життя зцілював хворих на віспу, коли ще ніяких засобів проти неї не знали.

Кір та Іван безсрібники мученики (†311, 13 лютого). Лікарі «безоплатні», що зцілювали даремно усі хвороби.

Касма та Даміан Асійські (III; 14 листопада). і

1.8 Руки хворі, покалічені, біль у руках

Божа Мати на честь її ікони «ТРОЄРУЧИЦЯ» (11 липня; 25 липня).

Івану Дамаскіну преп. (†776; 17 грудня). Івану Дамаскіну через лжесвідчення відтяли руку. Із сльозами він молився перед іконою Божої Матері, щоб його рука, що писала духовні твори на славу Божу, відновилася. І відтята рука зрослася під час короткого сну. Тоді Іван Дамаскін на знак подяки Господові та Його Пречистій Матері, приєднав до ікони срібне зображення руки (чому й назвалася ця ікона ТРОЄРУЧИЦЯ), а Іван Дамаскін отримав благодать зцілювати та допомогати у болях та понівеченні рук.

1.9 Астма (грудна хвороба)

Дмитру Ростовському святителю (†1752; 4 жовтня). Чудеса, що здійснювалися від його нетлінних мощей, прославили землю Руську. Особливо багато відбулося зцілень, серед них і хвороб грудних.

1.10 Хворобливий стан, недуга (тяжкі хвороби)

Божа Матір її ікони «ВСІХ СКОРБОТНИХ РАДІСТЬ» (1688; 6 листопада) — на іконі напис «Нагим одіяніє, больним ісцелєніє». Перше чудо сталося у 1688 році, з того часу ікона подає зцілення.

Пантелеймону влмч. й цілителю (†305; 9 серпня).

Єрмолаю свмч. наставник та священник Пантелеймона (†біля 305; 8 серпня).

Самсон преп. священник та цілитель (†біля 530; 10 липня).

Спиридон - чудотворець, св.; єпископ Тримуфунтський (†біля 348; 25 грудня).

Пимен Мрогоболізний Печерський преп. (†1110; 20 серпня). Пимен з дитинства був слабий здоров’єм але міцний надією на Бога. Тяжко страждав він все життя, та в останні роки дістав зцілення.

Димид мч. лікар безоплатний (†298; 29 серпня).

Косма та Даміан (III, 14 листопада).

Кир та Іван (†З11; 13 лютого).

Фалалей мч. (†біля 284; 2 червня).

Аникіта мч. (†305-306; 25 серпня).

Мокій свмч. (III-IV; 24 травня).

Трифон мч. (†250; 14 лютого). Трифон ще змалку отримав дар зцілювати хворих; за своє чисте й святе життя прославився, як лікар.

Харлампиій свмч. (†202, 23 лютого). Святий зцілює від усякої хвороби.

Агапіт Печерський преп. лікар безоплатний (XI; 14 червня). Агапіт зцілював безнадійно хворих.

Даміан преп. пресвітер, цілитель Печерський (†1071; 11 та 18 жовтня). Чудотворні мощі цього святого спочивають в печерах Преподобного Антонія.

Микола чудотворець святитель (†біля 345; 19 грудня та 22 травня).

Артемій Веркольський прав, отрок (†1545; 6 липня та 2 листопада), зцілював від тяжких хвороб.

Варвара Великомучениця (†біля 306; 17 грудня). Рятує від тяжких хвороб (читати молитву «Владико Вседержителю» (молитва 12)).

1.11 Вірусні епідемії, чума, пошесті згубні

Божа Мати, на честь її ікони БОГОЛЮБСЬКА (1157; 1 липня ). Ця ікона прославилася під час морової пошести в 1771 році.

Божа Мати, на честь її ікони «СПОРУЧНИЦЯ ГРІШНИХ» (1843; 20 березня та 11 червня) ікона особливо прославилась під час епідемії холери, коли багатьом смертельно хворим, що з вірою до неї линули, вона повернула здоров'я й життя.

Харлампій сщмч. (†202; 23 лютого) св. Харлампій був священиком міста Магнезії . За життя зцілював хвороби, найголовнійше ж — чуму. Коли йому було 113 років, перетерпів катування за віру і перед смертю молився за те, щоб у місці перебування його мощей не було смертоносної пошести.

Василій Новгородський свят. (†1352; 5 серпня) В його час відома морова пошесть під назвою «Чорна смерть» нищила людей у Пскові. Залишилася третина населення, коли святитель, смертельну небезпеку, з'явився у місто та заспокоїв жителів міста. Невдовзі моровиця ущухла.

1.12 Гарячка (пропасниця), трясовиця

Петро Апостол (†біля 67; 12 липня)

Марон Сирійський преп. (IV; 27 лютого) Цей святий ще за життя своє був відомим зцілителем горячки й трясовиці.

Василий Новий (X; 8 квітня). Ще за життя зцілював лихоманку. Хвороба не виносила навіть його присутності.

Сисіній мч. єпископ міста Кизіка (III. 6 грудня)

Мирон чудотворець, свят, єпископ Критський (†біля 350; 21 серпня) прославився від Бога багатьма чудесами завдяки милосердю до хворих та праведному життю.

Артемій Веркольський прав, отрок (†545; 2 листопада) «Великомученику Артемію, визволи й помилуй від трясовиці, бо тобі дана благодать молитися за нас».

Тарасій свят, єпископ Константинопольський (†806; 9 березня) Сподобився дару зцілення за своє праведне життя, був отцем убогих та сиріт, утішителем скорботних, захисником знедолених, непохитно обороняв істину.

1.13 Проказа

Зотик преп. (IV; 12 січня). Під час епідемії прокази імператор Костянтин Великий (IV ст.) наказав потопляти заражених у морі. Зотик викупав їх за гроші у вартових і утримував їх у відлюдному місці, рятуючи від загибелі.

Аліпій преп. Печерський (†біля 1114; 30 серпня). Аліпій ще за життя мав дар зцілення хворих на проказу.

Агрипина мч. (†253-260; 6 липня). Святі мощі мучениці за откровенням небесним, були перевезені з Риму в Сицилію, де від них здійснювалися чудесні зцілення.

1.14 Дитячі хвороби

Юліан Кеноманійський свят, (†I; 26 липня). Святий Юліан ще за життя зцілював і навіть воскрешав немовлят. На іконі його зображують з немовлям на руках.

Параскева П'ятниця мч. (III; 10 листопада). Симеон Богоприїмець прав. (16 лютого).

1.15 Параліч; немічність з безсонням, втратою апетиту; непрацездатність

Божа Матір, на честь її ікони «СПОРУЧНИЦЯ ГРІШНИХ» (ИЧ843; 20 березня 11 червня). Ікона прославилася чудесами у 1843 році в Миколаївському Одрині. Першим отримав зцілення розслаблений хлопчик, мати якого гаряче молилася перед цією святинею.

Олександр Свирський преп. (†1533; 12 вересня). Олександр Свирський був настільки святий та чистий душею, що сподобився видива Пресвятої Тройці. З двадцяти трьох його чудес, відомих з його життя, майже половина припадає на зцілення розслаблених та паралізованих.

Микита Переславльский преп. стовпник (†1186; 6 червня). Преподобний Микита-Чудотворець мав дар зцілення. Відомо, що юний Михайло, син Всеволода Чермного. їздив лікуватися в Переславль-Залісский до преподобного Микити, що жив на стовпі, і що чудотворець жезлом своїм зцілив князя. Михайло на тому місці звів хреста з написом: року 6694 (1186) травня 16 (ст. ст.).

Євдокія преп. княгиня Московська, у чернецтві Євфросинія (†1407; 20 липня).

1.16 Кровотеча жіноча

Іпатій Печерський преп. цілитель (XIV; 13 квітня). Святий ще за життя допомагав багатьом жінкам своєю благодатною силою в цій недузі.

1.17 Паралич (родимець) у немовлят

Микита влмч. (†біля 372; 28 вересня). Пантелеймон влмч. цілитель (305; 9 серпня).

1.18 Божевілля, нестяма, навіженство

Божа Матір на честь її ікони «ДОДАЧА РОЗУМУ» («Прибавлення ума»). Андрій Христа ради юродивий (†933; 15 жовтня).

1.19 Біснування

Тихон Свят. Задонський чудотворець (†1783; 26 серпня). Мощі святого явили дивні зцілення багатьох біснуватих.

Лаврентій Туровський преп. (XII; 11 лютого). Ще за життя свого прославився зціленням цієї найтяжчої духовної хвороби.

Макарій олександрійський (†395; Ілютого).

Анастасій прпмч. диякон Печерський (4 лютого).

1.20 Німота

Іван Рильський преп. (†1238; 1 листопада).

1.21 Немічним покров

Божа Мати, на честь її ікони «ПОКРОВА». Антоній Великий (†326; 30 січня).

1.22 Горла хвороби

Власій Севастійський свмч. (†біля 316; 24 лютого). Власій сам молив Бога, щоб дарував йому благодать зцілювати хвороби горла та в небезпеці вдавитися кісткою.

1.23 Якщо хто удавиться кісткою

Власій смч. єп. Севастійський (†біля 316; 24 лютого). Святий сам молив Бога, щоб Господь дарував благодать допомагати в оцій смертельній небезпеці.

1.24 Черева хвороби

Пантелеймон влмч. цілитель (†303; 9 серпня).

Федір Студит преп. сповідник (†826; 24 листопада). Ікона цього святого зцілювала черевні хвороби.

Кир та Іван безсрібники — мученики (†311; 13 лютого).

1.25 Болячки, чиряки, струпи

Кір та Іван безсрібники — мученики (†311; 13 лютого).

Аліпій Печерський див. ІКОНОПИСУ навчають (4 розділ).

1.26 Задишка, метеоризм (здутість живота)

Василь Спровідник преп. (750; 13 березня).

1.27 Епілепсія (падуча хвороба)

Віт мч. отрок (†біля 303; 29 травня та 28 червня).

1.28 Безсоння (безсоння немовляти)

Іринарх преп. відлюдник Ростовський (†1616; 26 січня).

Маруф преп. єп. Месопотамський (†422; 1 березня, у високосний рік - 29 лютого).

Сім отроків, що в Єфесі: Максиміліану, Ямвлиху. Мартиніану, Івану. Диінисію, Єксакустодіану (Костянтину), Антонину (†іля 250 та 408-450; 17 серпня) - моляться їм, за немовля, що не спить.

1.29 Хропіння

Трифон мч. (†250; 14 лютого). За своє святе чисте життя Трифон сподобився від Бога не тільки благодаті зцілення (чим прославився серед людей), але ще й благодать визволення людей від інших напастей, серед них і хропіння.

1.30 Причинні (кому зроблено злими людьми, ворожками, ворожбитами)

Малахія пророк (†400 р. до Р. X.; 16 січня). На пророка Малахію відчитують причинних.


2.1 Щастя у шлюбі благословляють

Божа Матір, яка у Кані Галілейський на весіллі була присутня разом із Господом і його учениками і просила Свого Божественного Сина, щоб нічим не затьмарилося свято весілля.

Симон Зилот Апостол (†І; 23 травня). За переданням, Симон був женихом на весіллі в Кані Галілейській.

Ангел Хоронитель.

Хрисанф та Дарія мчч. (†238; 1 квітня). Це святе подружжя ще до свого шлюбу змовилося жити свято в Бозі, і знають щастя подружньої єдності.

Трифон мч.

Петро князь благовірний (у Чернецтві Давид) і Февронія княгиня (у чернецтві Євфросинія).

Муромські чудотворці (†1228; 8 липня). Ці святі благословляють на шлюб.

Косма та Даміан (†ІІІ; 14 листопада).

2.2 Пологи важкі полегшують

Божа Матір на честь її ікони «КОСТРОМСЬКА-ФЕОДОРІВСЬКА» (1239; 27 березня; 29 серпня). За переданням, ікона написана самим Євангелістом Лукою. Безліч зцілень та чудес виточилося від цієї ікони.

Захарія та Єлизавета правв. батьки святого Івана Хрестителя Предтечі (†1; 18 вересня). Анастасія Узорішительниця мч. (†біля 304 року; 4 січня).

Меланія Римляниня преп. (†439; 13 січня). У 14 років віддали Меланію за багатого юнака Апініана. Свята трохи не загинула від пологів, пережила смерть двох своїх дітей. Відтоді Меланія та Апініан присвятили своє життя Богові. Усіма силами своїми вони допомагали хворим, знедоленим, звільняли з ув'язнення поневолених жебраків і неповинних. Мандруючи по світу, допомагали усім нужденним грошима, молитвою, дбайливим піклуванням; усе життя своє вони присвятили ділам Божим. На їх кошти було збудовано багато храмів та лікарень. Нарешті Любов до Христа покликала їх до подвигу чернецтва. Свята здобула благодатний дар допомагати у важких пологах усім, хто в любові до Господа помолиться їй.

Катерина вмц. (†305-313; 7 грудня).

Марина або Маргарита Антіохійська (30 липня). Свята у свої 15 років з твердістю перенесла неймовірно тяжкі катування, і після смерті сподобилася дару визволення жінок від мук у пологах.

2.3 Народження здорових дітей вимолюють

Божа Матір на честь її ікони «ПОМІЧ У ПОЛОГАХ» (1891).

Божа Матір на честь її ікони «СКОРОПОСШЛУШНИЦЯ» (22 листопада). Ця ікона Скорої Помічниці Божественної сотворила незліченне море чудес: сліпим надавала прозріння, кривим — уздоровлення, розслабленним — зцілення, багато кораблів врятувала від загибелі під час страшних штормів, невільників виводила непошкодженими з полону, й інші дивовижні чудеса творила усім, хто звертався до неї із вірою.

Божа Матір на честь її ікони «ЦІЛИТЕЛЬНИЦЯ» (XVIII; 1 жовтня) «Малих дітей втішаєш... найрізноманітніші пристрасті підпокорюєш, усе бо можливо заступництвом Твоїм до Сина Твого Христа. Бога нашого».

2.4 Вигодовування немовлят груддю благословляє

Божа Матір на честь її ікони «ГОДУВАЛЬНИЦЯ» («МЛЕКОПІТАТЕЛЬНИЦЯ») (25 січня).

2.5 Нестача материнського молока для немовлят - у цій потребі допомагає

Іпатій Печерський преп. цілитель (XIV; 13 квітня). Про цього святого сказано, що він зробив безмолочних жінок сповненими молока.

2.6 Неплідність подружжя розрішають з волі Божої

Іоаким та Анна прав, батьки Пресвятої Діви Марії (22 вересня). Святі до старості несли гірку неплідність, та за чистоту і святість Господь обдарував їх Пречистим Преблагословенним Дитям, Марією, що дарувала світові Спасителя.

Захарія пророк та Єлисавета праведна, батьки Івана Хрестителя Предтечі (†І; 18 вересня).

Ці батьки також до старості не мали дітей, але Господь нагородив їх святою дитиною: «найбільшим з народжених жінками».

Роман преп. (V; 10 грудня). Багатьох неплідних жінок преподобний зцілював молитвою, і вони народжували дітей. Такого благодатного дару святий сподобився за своє подвижницьке життя, він споживав тільки хліб, сіль та воду, ніколи не запалював світла. Ще за своє життя преподобний зцілив багато недужих та немічних.

Євдокія преп. (†біля 160-170; 14 березня). Святій чудотворниці моляться жінки, що не можуть завагітніти.

Параскева П'ятниця мц. (III; 10 листопада). Свята Параскева особливо шанована на Україні як скора заступниця та допомога в усіх життєвих справах, покровителька подружньої оселі (домашнього господарства, та сільськогосподарської праці молитовниця за хороших женихів).

Іван - мученик-немовля (†І; 11 січня). Святе немовлятко постраждало з іншими Віфлеємськими немовлятами під час їх знищення Іродом. Молитви біля його гробу розрішали жінок від неплідності.

Євфимій Великий преп. (†473; 2 лютого). За дивне подвижницьке життя Господь нагородив святого дарами чудотворення та прозорливості. Молитвою він зводив дощ з неба, зцілював безнадійно хворих, вигонив бісів, бачив помисли людські та властивості душі, рятував людей під час голодоморів та розрішав неплідність.

Іпатій Руфіанський преп. (†біля 446; 13 квітня). Ще за життя свого святий зцілював біснуватих, сліпих, кульгавих, сухих, хворих на водянку, неплідних жінок, і тих. що не мали молока.

2.7 Щоб народити сина, моляться

Олександру Свирському преп. (†15ЗЗ; 12 вересня). Святий був посланий батькам на втіху за молитви їх про народження сина - підтримку у старості. По смерті Святого Олександра, йому молилися за народження синів і чисте бажання їх виконувалося.

2.8 Другий шлюб з волі Божої благословляє

Афанасія преп. ігумення (†860; 25 квітня), що не бажала й першого свого шлюбу, але з волі Божої змушена була одружитися і вперше, і вдруге, то пізнала усі піклування родинного життя. Нарешті здобула вона від Господа втіхи цілковитого Йому служіння і дар благословляти тих, хто невинно змушений був стати до другого шлюбу.

2.9 Покров подружньої оселі; коли чоловік зненавидить та гонить свою жінку безвинно, допомагають

Матір Божа (21 вересня на честь РІЗДВА ПРЕСВЯТОЇ БОГОРОДИЦІ).

Гурій, Самон та Авив (†299-306(322); (28 листопада) мчч. та сповідники. Один жорстокий чоловік наказав покласти свою жінку Євфимію живою у труну. Із сльозами молилася нещасна святим мученикам - і залишилася живою.

Параскева П'ятниця мч. (III; 10 листопада).

Микола Угодник (Чудотворець) свят. Мир Лікийських (†біля 345; 19 грудня та 22 травня).

Адріан та Наталя мчч. (†305-З11; 8 вересня).

2.10 Мир та злагода між чоловіком та жінкою

Святі Євангелисти Іван Богослов (†98-117; 21 травня), Марк (†І; 8 травня). Лука (†І; 31 жовтня) та Матфей (†60; 29 листопада).

2.11 Коли батьки не знають, де знаходяться їх діти та чи живі вони, допомагають

Ксенофонт та Марія преподобні, подружжя (V-VI; 8 лютого). Преподобні загубили своїх синів Івана та Аркадія, довго шукали їх та не похитнулися у вірі та надії на Бога і зустрілися з любими дітьми. Потрібно служити молебень преподобним з євангельським читанням «про блудного сина» або «про загублену вівцю та дидрахму». Цим святим моляться при позбавленні та втраті дітей.

Євстафій Плакида вмч. (†біля 118; 3 жовтня). Євстафій після схрещення перетерпів багато випробувань: втратив жінку (яку захопив чужинець) та синів, що їх викрали звірі. 15 років шукав у сподіванні й надії святий та знайшов живими й жінку й дітей і потому прославив себе великими подвигами.

Ангел - Хоронитель дитини.

Георгій Переможець (†303; 6 травня). Святий Георгій покров не тільки держави, війська й народу, але родин та дітей.

2.12 За дітей наших піклуються перед Богом

Божа Матір на честь її ікони «ВІДНАЙДЕННЯ ЗАГИБЛИХ» (18 лютого). Старанна й щира молитва до Богородиці влаштовує долю дітей.

Божа Матір на честь ії ікони «НЕСПОДІВАНА РАДІСТЬ» (14 травня та 22 грудня).

Божа Матір на честь ії ікони «СКОРОПОСЛУШНИЦЯ» (22 листопада). Пресвята Діва сповістила трапезарю Нілу: «Нехай усі православні християни звертаються до Мене у потребах, і Я не залишу нікого; усім, хто побожно до Мене приходитиме, буду Заступницею, й молитви усіх виконуватимуться Сином Моїм ради Мого заступництва перед Ним. тож з цього часу називатиметься оця Моя ікона СКОРОПОСЛУШНИЦЕЮ, тому що скоро усім, що линуть до неї. являтиму милість та сповнення прохань.»

Іван Хреститель Предтеча Господній (20 січня та 7 липня).

Микола Чудотворець свят, архиєп. Мир Лікийських (†біля 345; 19 грудня та 22 травня).

Варвара вмц. (†біля 306; 17 грудня).

2.13 Щоб добру пару знайти дочкам, піклуються перед Богом

Микола Чудотворець свят. Мир Лікійських (†біля 345; 19 грудня та 22 травня). Ще за життя свого святитель допоміг бідному отцю владнати долю своїх трьох дочок і врятував їх від загибельного шляху.

Філарет Милостивий праведн. (†792; 14 грудня). Святий щедро роздавав своє майно бідним, та ось землі його захопили вороги, і він геть зубожів, а йому треба було утримувати три повнолітніх онучки. Та Господь за святе життя його, милість і праведність підніс його. Одну з його онучок було обрано нареченою царя, землі його повернуто, і мирно до кінця свого віку Філарет звершував свої добрі діла на славу Божу.

Андрій Первозваний Апостол (†62; 13 грудня).

Катерина вмц. (†305-313; 7 грудня). Найрозумніша й найпрекрасніша Катерина забажала собі жениха, що перевершив би її у знатності, багатстві, красі й мудрості. Образ Жениха Небесного вразив серце красуні. Вона охрестилася та змінила своє горде й порожнє життя у розкошах на інше, сповнене небесною радістю чистоти, лагідності, тихих покаянних сліз. У видінні вона побачила Пречисту Діву з Божественним немовлям Ісусом, який, ласкаво дивлячись на неї. простягав їй обручку, заручаючи її Собі. Коли видіння скінчилося, свята побачила обручку на своїй руці. Наречена Христова добра помічниця наша у родинному житті та найкраще вміє благати Господа за долю дівчат.

2.14 У турботі влаштування дорослих дітей на роботу молить Бога

Митрофан Воронежський (в схимі Макарій) свят. (†1703; 6 грудня). Вже в архієрейському сані святий клопотався за добре влаштування на службі свого сина Івана, молить він Бога й за добре місце чужим синам та дочкам.

2.15 Щоби щасливо повернувся здалеку чоловік, благословляють та піклуються перед Богом

Сорок мучеників Севастійських (†біля 320; 22 березня).

2.16 Покровительствують немовлятам та моляться за їх здоров'я

Симеон Богоприїмець прав. (16 лютого).

Юліан свят. єп. Кеноманійський (†І; 26 липня).


3.1 Навалу пацюків, мишей, клопів, тарганів, гусені та ін. паразитів припиняє благодатно

Грифон мч. (250; 14 лютого). Відомо багато випадків чудесного визволення за допомогою св. Трифона по молитві до нього від гусені, сарани та інших шкідників. Треба замовити водосвятний молебень святому і щиро молитися до нього.

3.2 Вхід до нової домівки (заснування оселі) освячують

Архистратиг Михаїл (19 вересня та 21 листопада).

Иосиф Цнотливий (Прекрасний) преп. (в неділю Праотців). Дім Потифара сповнився усілякого добробуту, як тільки до нього увійшов св. Йосиф. На новосілля та на заснуванні дому добре відслужити водосвятний молебень та молебень Йосифу, а на входини в дім маємо особливе моління.

Ангел Хоронитель дому (оселі). На новосіллі, заснуванні оселі та на входини служиться водосвятний молебень та молебень Ангелу Охоронителю оселі. «Пом'яни Небесні Сили, та довгим життям обдарований будеш».

Василій Великий, Григорій Богослов, Іван Золотоустий, святителі (12 лютого).

3.3 Покровительство садівникам

Фока мч. вертоградарь (†біля 320; 5 жовтня). Святий сам доглядав сад.

3.4 Рясний, щедрий врожай плодів земних благословляють нам

Харлампій свмч. (202; 23 лютого).

Власій смч. Севастійський.

3.5 Коли хто йде на город саджати, благословляють

Йосиф Обручник прав, (неділя Праотців та неділя по Р. X.).

Лука Апостол та Євангеліст (І; 31 жовтня).

3.6 Врожай огірків освячують

Константан цар рівноап. (†337; З червня).

Ісидор блаж. Ростовський чудотворець (†1474; 27 травня).

Євдокія преп. мц. (†364-367; 17 серпня).

3.7 У потребі дощу, або припинення дощу, коли грім чи град, допомагають

Ілля пророк (IX ст. до Р.Х., 2 серпня). Коли святий молиться, Господь дає дощ. Рятує святий і від граду, блискавки, грому, зливи.

Микита Новгородський свят. (†1108; 13 лютого). Святий врятував Новгород від тривалої посухи й страшної пожежі, рятує він і від загибелі через блискавку.

Параскева П'ятниця мч. (III; 10 листопада). Катерина вмц. (†305-313; 7 грудня).

3.8 Освячення паски

Іван Хреститель Предтеча Христовий (20 січня та 7 липня). Найбільший з пророків. Іван Хреститель у пустелі живився диким медом.

3.9 Худобу (та іншу свійську живність) від усякої хвороби-напасті зберігають благодатно

Власій смч. єп. Севастійський чудотворець (†біля 316; 24 лютого). Власій сам просив у Бога благодаті зцілювати й зберігати худобу рогату. Перед смертю він заповідав одній вдовиці шукати в нього допомоги для гаразду худоби.

Георгій Переможець вмч. (†303; 6 травня). Святий — славетний захисник отар худоби від хижих звірів. Святий Георгій зберігає й покровительствує також пастухам.

Юліан преп. (†IV; 31 жовтня). Святому коряться хижі звірі: він повелів левові піти з країни, де багато страждали від звіря, і лев послухався. Святий захищає отари худоби від нападу хижаків.

Модест свят, архієп. Єрусалимський (†633-634; 31 грудня). Святий за свого життя повертав життя худобі, що отруїлася. Він визволяє худобу від моровиці.

Косма та Даміан безсрібники й чудотв. (†ІІІ; 14 листопада). Святі допомагали не тільки людям, а й худобі.

Агафія мч. (†251; 18 лютого). Свята покровительствує коровам.

Анастасія Римлянина первомуч. (†ІІІ; 11 листопада). Свята покровительствує вівцям та допомагає в усіх справах вівчарства.

Авраамій преп. (†біля 360; 11 листопада). Святий допомагає в усьому доглядати вівці.

Василій Великий свят. (†379; 14 січня). Святому моляться за гаразд свиней.

Микита вмч. (†біля 372; 28 вересня). Святий покровительствує усій плавній свійський пташині, особливо гусям.

Флор та Лавр мчч. (†ІІ; 31 серпня). Флор та Лавр за життя свого зцілювали коней, так і досі визволяють коней від усякої немочі.

Феофан преп. сповідник Сигрианський (†818; 25 березня). Святий зцілює хвороби коней.

3.10 Знайдення вкраденого, щоб повернулося вкрадене злодієм

Іван Воїн мч. (†IV; 12 серпня). Воїн-мученик за свого життя викривав злодіїв у крадіжках. По його молитві відкривається вкрадене.

Федор Тирон вмч. (†306; 2 березня).


4.1 Покровительство льонарям

Олена цариця рівноапост. (†327; 3 червня). На день святої сіяли на Русі льон.

4.2 Покровительство рибалкам та мисливцям

Божа Мати своєю іконою «ОЗЕРЯНСЬКА» (XVI; 12 листопада), чудотворна.

Петро, Яків, Іван Апостоли (†біля 67; 12 липня; †44; 13 травня; †98-117; 21 травня та 9 жовтня). Всехвальні Апостоли були рибалки і Сам Господь чудесно допомагав їм вловити величезну кількість риби.

Олексій чоловік Божий преп. (†411; 30 березня).

4.3 У всіх справах та потребах пасічникування, покровительство пасічникам

Зосима та Савватій Соловецькі преп. (†1566; 21 серпня). На Савватія 10 жовтня закінчується прибирання вуликів в омшаники.

4.4 Покровительство ковалям та ремісникам

Косма та Даміан безсрібники й чудотворці (†ІІІ; 14 листопада). З давніх-давен святі благословляють усяку роботу ручну.

4.5 Відкриття майстерні, фабрики та ін. (благословення праці)

Павло Апостол (†біля 67; 12 липня). Серед Солунян Павло працював день і ніч, хоч міг прожити й без роботи.

Василій Великий Святитель (†379; 14 січня). Сам Василій до посвячення у священицький сан працював каменярем; на його руках ще довго залишалися мозолі. У своїй літургії святитель молиться за всіх, хто працює «і в горах, і у копальнях... і в ущілинах земних і на гірких роботах».

4.6 Перед початком усякого доброго й відповідального діла (перед зібранням, доповіддю, відрядженням тощо) треба молитися молитвою

«ЦАРЮ НЕБЕСНИЙ», щоб мати благословення ДУХА СВЯТОГО.

4.7 По скінченні всякого діла та після навчання

Молімося молитвою «ДОСТОЙНО Є».

4.8 Просвітлення розуму на навчання, пізнання наук благословляють, якщо важко вчитися, допомогають благодатно

Пророк Наум (VII ст. до Р. X.; 14 грудня).

Сергій Радонежський преп. (†1392; 18 липня та 8 жовтня). У 7 років святого Сергія (Варфоломея) віддали на навчання письму, але важко давалося йому навчання. Гаряче із сльозами молилася дитина, щоб Господь дарував йому розуміння грамоти. І Господь послав йому Ангола у вигляді старця-ченця, який благословив дитину і сказав: «Відтепер Бог дає тобі, дитя моє. розуміти все, що потрібно, так, що й інших навчатимеш».

Іван Кронштадський (†1908; 2 січня). В дитинстві Івану погано давалася грамота, він вчився гірше своїх товаришів по навчанню. Вночі із гарячими сльозами молилася дитина Богові й своєму Ангелу Охоронителю, щоб Господь допоміг йому в навчанні. Одного разу вночі, після гарячої молитви сталося чудо: наче завіса впала хлоп'яткові з очей, розкрився йому розум й після того одразу ж почав він вільно читати, запам'ятовувати та розуміти усі науки.

Кирил та Мефодій рівноап. вчителі Слов'янські (†869; †885; 24 травня). Святі брати склали слов'янську абетку й переклали слов'янською мовою Євангеліє, Апостол, Псалтир та багато інших богослужбових книг.

Косма та Даміан безсрібники й чудотворці (†ІІІ; 14 жовтня). Брати у досконалості опанували лікарське мистецтво.

Ананія, Азарія та Мисаїл святі отроки (†600 р. до Р. X.; 30 грудня). Святі отроки прославились мудрістю при дворі вавилонського царя.

Неофіт мч. (†303-305; 3 лютого). Неофіт проявив у собі чудотворну силу, коли ще навчався у школі.

Молитви «ЦАРЮ НЕБЕСНИЙ» та «ВІРУЮ».

4.9 Косарів благословляє на починання косіння

Савватій Соловецький преп. (†1435; 10 жовтня).

4.10 Хто йде сіяти в поле, під час жнив, щоб збережено було врожай та щоб щедро вродило, допомогають

Божа Матір на честь її ікони «СПОРИТЕЛЬНИЦЯ ХЛІБІВ» (кінець XIX ст.). Назву іконі надано з благословіння св. преп. Амвросія Оптинського — знаменитого старця (†1891). Святий підтвердив, що Богородиця — Помічниця людям у їх праці на здобуття хлібу щоденного.

Пилип Апостол (†І; 27 листопада). Господь випробував Апостола перед тим. як чудесно нагодував п'ятьма хлібами п'ять тисяч людей. Пилип Апостол благословляє сіячів та женців хлібів.

Йоаким та Анна праведні Богоотці (22 вересня) надають врожайність усьому своїм благословенням .

Харлампій свмч. (†202; 23 лютого) молиться Богові за родючість землі.

Іван Хреститель Предтеча Господній (20 січня; 7 липня).

Борис та Гліб — у хрещенні Роман та Давид (†1015; 6 серпня).

Олена цариця благовірна (†327; 3 червня).

Параскева мц. (†ІІІ; 10 листопада).

Тихон Амафунтський (IV-V; 29 червня). По молитві святого на голому місці чудесно розрісся виноградник, сік його винограду святий використовував у безкровній жертві. Йому моляться на початку сівби та жнив.

4.11 У торгівлі поміч та благословення

Іван Новий Сочавський вмч. (†1З30-1340; 15 червня). Святий сам був купцем.

Іван Новий з Яніни мч. — (†1526; 1 травня). Іван крамарював з великим успіхом, бо був глибоко побожною та благочестивою людиною, і Господь благословив його справу. З мученицьким вінцем за віру він отримав благодать покровительствувати купцям та крамарям.

4.12 Покровительство православним воїнам та війську

Георгій Переможець (Юрій Змієборець) вмч. (†303; 6 травня). Неперевершена відвага та мужність Георгія та Дмитра Солунського - воїнів.

Дмитро Солунський вмч. (†біля 306; 8 листопада). Неперевершена відвага та мужність Св. Дмитра та Георгія Переможця - воїнів.

Пантелеймон вмч. та цілитель (†305; 9 серпня). Святого вважають покровителем флоту. У день пам'яті святого Російський флот переміг шведів біля Гангуту та Гренчамі. Іменем угодника Божого називали кораблі.

4.13 Покровительство державній владі

Божа Мати Своєю іконою «ДЕРЖАВНА» (1917; 15 березня).

Михаїл Архангел (21 листопада). З давніх-давен святий Архистратиг небесного воїнства з Пречистою Богородицею обороняли Русь-Україну.

Георгій Переможець вмч. (†303; 6 травня). На знак божественної допомоги святого за особливі подвиги героїв нагороджували «Георгієвським хрестом».

4.14 Іконопису навчають

Іван Богослов Апостол та Євангеліст (†початок II; 9 жовтня). Про Івана написано, як він з'явився одному майстрові та навчив його мистецтву малярства.

Лука Апостол та Євангеліст (†І; 31 жовтня). За переданнями самим Лукою було написано багато ікон.

Андрій Рубльов преп. ікономаляр (†XV; 17 липня). Преподобний створив неповторної духовної глибини ікони Пресвятої Тройці, Спаса та ін.

Григорій, ікономаляр Печерський преп. (†ХІІ; 21 серпня).

Аліпій, ікономаляр Печерський преп. (†біля 1114; 30 серпня). Аліпій - найдавніший маляр всієї Руси-України. Він перейняв мистецтво своє від Константинопольських майстрів та написав неповторні образи, заснувавши на Україні першу школу малярства. Благословенна фарба з його пензлів зцілювала тяжкі виразки, опухи, чиряки.

4.15 У співі церковному покровительствують, допомога у духовному співі та читанні

Божа Матір Своєю іконою «ПОПСЬКА» (25 січня). В православній церкві Божа Матір -покровительниця хору. Ікону її ставили у школі вокального й хорового співу. У грецьких співаків нотна грамота називалася попівським мистецтвом, тому й ікона Покровительниці церковного співу називалася попівською. У Богонемовляти пальці руки зображалися складеними так. як начальник хору (регент) подає знак починати спів.

Роман Солодкоспівець преп. (†біля 556; 14 жовтня). Святий Роман не знав нотної грамоти, але усім єством своїм тягнувся до Бога. Клірики, що нарікали на нього, вчинили йому гірку зневагу. Роман із сльозами молився до Богородиці, благаючи в Неї заступництва. Пречиста Богородиця Сама з'явилась йому у сні, вклала в уста йому хартію, й після того Роман заспівав милозвучним голосом тропарі й кондаки, премудрість виливалася в нього щедрою рікою, напуваючи усіх спраглих до життя. Святий сам склав багато прекрасних кондаків.

Іван Дамаскін преп. (†біля 780; 17 грудня).

4.16 В суспільних потребах або в народних негараздах

Мають служитися особливі загальні молебні (наприклад у випадку посухи тощо).


5.1 Від раптової або наглої смерті рятують

Садок Персидський смч. (†342; 1 листопада). Святитель сам просив цієї милості у Господа, щоб усі, хто помолиться від його імені, мали спасіння від скорої смерті.

Харлампій смч. (†202; 23 лютого). Святитель також сам просив у Господа, щоб там, де будуть його мощі, не було моровиці, та щоб усі, хто молиться до нього, діставали спасіння.

Варвара вмц. (†біля 306; 17 грудня). Свята Варвара перед смертю молила Господа, щоб рятувати тих, хто молитиметься до неї про врятування від наглої смерті без покаяння та хворих на тяжкі хвороби, і отримала цю благодать.

Онуфрій Великий преп. (†IV; 25 червня). Багато чудес та знамень сили Божої явилося людям через святого угодника.

5.2 Хто йде у подорож, нехай молиться на благословення, і благословлять його

Божа Матір «ОДИГІТРІЯ» («ПРОВІДНИЦЯ», «СМОЛЕНСЬКА») перенесена з Царгорода у 1046 році (10 серпня) за переданнями ікона Богородиці «СМОЛЕНСЬКА-ОДИГІТРІЯ» написана святим євангелістом Лукою.

Микола Чудотворець, святитель Мир Лікийських (†біля 345; 19 грудня та 22 травня), надійний наш проводир в усіх подорожах, спасіння у небезпеці, віднайдення дороги, коли заблукаємо.

Клеопа Апостол, Лука Апостол та Євангеліст (17 січня). На шляху з Єрусалиму в Еммаус їх супроводжував Спаситель, воскреслий з мертвих, та напоумлював і наставляв їх на шлях істинний.

Йосиф Обручник прав, (неділя праотців та неділю по Р. X.). Йосифу з Пресвятою Дівою

Марією та Богомладенцем довелося втікати в Єгипет, рятуючись від Ірода. Господь захищав їх та наставляв на небезпечному шляху.

5.3 Щоб не вмерти без сповіді та Святого Причастя, заступається за нас перед Богом

Варвара вмц. (†біля 306; 17 грудня). Чудо Божого милосердя — свята Варвара — незмінна наша молитвениця за передсмертне напутнє слово та з'єднання з безсмертним Христом через причастя Святих Таїн.

5.4 Перед тим, як сісти за їжу

Охоронити себе хресним знаменням, тоді молитися Господньою молитвою «ОТЧЕ НАШ» на благословення їжі, освячення й подяку.

5.5 Пом'якшення жорстоких сердець

Божа Матір Своєю іконою «ПОМ'ЯКШЕННЯ ЖОРСТОКИХ СЕРДЕЦЬ» («СЕМИСТРІЛЬНА», 26 серпня).

Борис та Гліб благовірні князі мчч., у хрещенні Роман та Давид (†1015; 15 травня та 6 серпня).

5.6 Приборкання гніву начальників та гніву будь-якої людини

Давид цар та пророк (в неділю по Р. X.). Лагідний Давид піснями спиняв лють царя Саула, коли на нього находив злий дух. З давніх-давен святі отці впевнилися у досвіді, що псалми царя Давида вгашають пристрасті в людині. В тяжку хвилину з вірою молімося: «Пом’яни, Господи, царя Давида і всю лагідність його».

Молитва «Богородице Діво, радуйся».

5.7 В лиху годину, в напасті, під час навали ворогів, захиститися й перемогти допомагають

Божа Матір на честь ії ікони «ВОЛОДИМИРСЬКА» (3 червня; 6 липня; 8 вересня). З червня свято «ВОЛОДИМИРСЬКОЇ» ікони Божої Матері встановлено в пам'ять про порятунок Москви від нашестя Кримського хана Махмет Гирея у 1521 р.; 6 липня - на честь порятунку Москви від нашестя Ахмата - хана у 1480 році. 8 вересня - в пам'ять спасіння Москви від нашестя Тамерлена у 1395 році. За переданням, ікона написана Євангелістом Лукою на дошці від столу, за яким споживали їжу Господь з Дівою Богородицею та праведним Йосифом Обручником. У 1311 році ікона була передана з Константинополя на Русь князю Мстиславу, та знаходилася у Вишгороді. та насильницьки відібрана Андрієм Боголюбським, сином Юрія Долгорукого й перенесена у Володимир.

Божа Матір на честь її ікони «КАЗАНСЬКА» (1612; 4 листопада). Святкування ікони встановлено на честь визволення Москви та Росії від поляків у 1612 році.

Божа Матір на честь ії ікони «ЗНАМЕННЯ» (10 грудня). Під час облоги Новгороду ворогами у 1170 році ікону винесли на міський мур. Одна з стріл встромилася у святий лик, тоді з очей Божої Матері виточилися сльози. Після цього Божественного знамення на ворогів напав жах і трепет; вони отримали поразку.

Божа Матір на честь її ікони «ТИХВИНСЬКА» (1383; 9 липня). Коли Афону загрожувало нашестя турків у 1876 році 17 лютого (за ст. ст.), ікона, що стояла в Ілліїнському скиту на Афоні, пролила сльози.

Іван Новгородський свят. (†1186; 20 вересня). Святий молиться Богу, щоб місто визволилося від нападу ворожого та міжусобиці, та вогненого запалення.

Олександр Невський благовірн. (†1263; 12 вересня та 6 грудня).

Борису та Глібу страстотерпцям, у святому хрещенні Роману й Давиду, (†1015; 15 травня та 6 серпня). Брати постійно надають допомогу своїй рідній землі.

Дмитро Солунський вмч. (†біля 306; 8 листопада).

Макарій преп. (†1444; 7 серпня). Преподобний Макарій Унженський та Жовтоводський чудотворець присвятив себе життю відлюдному, проповідував віру Христову мордві, чемерисам. чувашам. Святий мав дивний дар втихомирювати варварів. Навалою казанських татар монастиря було зруйновано, але сам Макарій залишився живий і його було відведено у полон до хана, який згодом його й звільнив. Після упокоєння святого його мощі явилися нетлінними й прославилися чудесами. Біля монастиря його знаходиться ставок, в якому преподобний Макарій охрещував язичників і татар.

Іван Почаєвський преп. (†1651; 10 вересня та 10 листопада).

Йосиф Волоцький преп. чудотворець (†1515; 22 вересня та 31 жовтня).

Галактіон Вологоцький преподобномуч. (†1612; 7 жовтня). Святий прийняв на себе усю повноту страждання від нападу чужинців, бо мученицьки загинув від литовців та поляків, та з волі Божої захищає надійно усіх, хто звертається до нього по допомогу проти нападу чужинців.

Афанасій Брестський преп. (†1648; 18 вересня). Афанасій сам перетерпів муки у 1648 році від чужовірних за християнську віру, та сподобився від Бога дару рятувати усіх, хто потребує допомоги у лиху годину нападу чужинців.

Єрмоген свмч. патріарх Московський та всієї Руси чудотворець (†1612; 25 травня, та 2 березня, а у високосні роки 1 березня). Постраждав при нашесті Лжедимитрія та поляків. У Бога ж прославився захистом усіх, хто в біді й нападі чужинців покличе його на допомогу.

Паїсій Величковський преп. (†1794; 28 листопада) захищає від нападу чужевірних. Читати псалом «Хто живе надією на Всевишнього» (№ 90).

5.8 Коли нападе тварина чи у приборканні диких тварин допомогають

Георгій Переможець вмч. (†303; 6 травня). Одним з багатьох чуд святого було знищення вельми потужного змія, що жив у ставку біля міста Бейрута й жер місцеве населення.

Герасим Йорданський преп. (†475; 17 березня). Його лагідність та милосердя перемагають дикість тварин. Лев, якого він зцілив, служив йому до самої смерти й помер на його могилі.

5.9 Хто йде у ліс, допоможе

Соломон цар (до Р. X.).

5.10 У небезпеці згвалтування рятують

Мойсей Угрин преп. (†біля 1043; 8 серпня). Мойсей сам зазнав спокус від безсоромної жінки, своєї господарки, яка зваблювала його милуванням та обіцянками, а після того катувала його: саджала у яму, била різками, виснажувала голодом. Та святий зберіг чистоту душі й тіла.

Домніна, Виринея та Проскудія мцц. (†IV; 17 жовтня). Дочок Домніни - Виринею (Вероніку) та Проскудію (Просдоку) схопили за віру Христову й вели на судище мучителям, тобто на певну загибель. Щоб вберегти дочок від зґвалтування п'яними воїнами та щоб дівами передати їх в руку Господа, вона, під час обіду мучителів, увійшла з дітьми в річку, як у добровільну могилу.

Олександр та Антоніна діва мчч. (†біля 313; 23 червня). Коли Антоніну віддали у дім розпусти. Олександр дав їй чоловічий одяг і тим зберіг її від втрати дівоцтва. За це їх обох було замучено.

Фоміада Єгипецька мч. (†V; 26 квітня). Фоміада згодилася ліпше померти, аніж порушити чесність супружню. Багато людей за молитвами врятовані були нею від тяжкої небезпеки.

5.11 Під час смертельної небезпеки на війні спасають

Фекла первмч. ('†293; 19 червня). Один воїн вже бачив перед очима своїми спис супротивника, що направлений був на нього, та прикликав Господа Іменем Фекли - і раптом позбавився супротивника свого. І саме життя воїна змінилося - після війни він зробився відлюдником та святим.

Микита самітник Печерський, єп. Новгородський свят. (†1108; 13 лютого).

5.12 В полоні у ворогів допомагають

Симеон Богоприїмець (16 лютого). Приймаючи Богодитину, праведний Симеон промовив: «...нині відпускаєш раба свого, Владико...». У посмертному житті святому даровано благодать Божу звільняти з неволі інших людей.

Петро Афонський преп. (†734; 25 червня). Святий довго й тяжко знемагав у полоні.

Філарет Милостивий прав. (†792; 14 грудня). Хто в бідуванні своєму помолиться святому, того він виводить з неволі та полону.

Микола Чудотворець свят. Мир Лікийських (†біля 345; 19 грудня та 22 травня). Святий Микола, як і Філарет, за молитвою звільняє бранця з полону чи в’язниці.

Анастасія Узорішительниця вмц. (†біля 304; 4 січня). Свята Анастасія сама терпіла ув'язнення у власному домі від свого жорстокого чоловіка. Потім усе своє віддала Анастасія. щоб полегшити долю в'язнів. Вона годувала їх, приносила одяг, лікувала рани.

5.13 Коли напали злодії, рятує

Йосиф Обручник (в неділю праотців та неділю по Р. X.). Йосиф сам перетерпів напад злодіїв під час своєї втечі в Єгипет з Дівою Богородицею та Божественним Немовлям.

5.14 Якщо нападуть собаки, рятують нас молитви

«Нехай воскресне Бог» та «Богородице Діво, радуйся».

5.15 Від морозу рятують

Прокопій Устюженський чудотворець, Христа ради Юродивий (†303; 21 червня). В лютий мороз, що й птахи падали, замерзаючи, святий сидів вночі на церковній паперті та вже очікував собі смерті, коли Ангел Божий зійшов та зігрів його.

Андрій блаж. Христа ради юродивий (†936; 15 жовтня).

5.16 Під час голоду, та коли псуються плоди земні, допомагають

Харлампій смч. (†202; 23 лютого). Перед смертю Харлампій молився Богові, щоб через нього надавалася допомога тим, хто бідує від голоду, або в кого гинуть плоди земні.

Спиридон Тримифунтський чудотворець свят. (†біля 348; 25 грудня). Під час голоду святий врятував бідняка, перетворивши жабу на золото.

Євфимій Великий преп. (†473; 2лютого).

Ілля пророк (†ІХ ст. до Р. X.; 2 серпня). Коли Ілля під час страшного голоду прийшов до Сарепти Сидонської, він побачив одну вдову та попросив у неї води та хліба. Жінка відповіла, що в неї є тільки жменька борошна у діжці та трохи масла у, що вона піде й спече з того щось, а тоді вони з сином мають загинути від голоду. Ілля сказав, щоб вона дала спечене йому, тоді борошна й масла в неї не зменшиться за увесь час голоду. Вдова повірила йому, зробила, як він сказав, - і дійсно, поки був голод, борошна й масла не зменшувалось у жінки.

5.17 Від пожежі (або щоб запобігти пожежі від вогню чи блискавки) рятують

Божа Матір Своєю іконою «НЕОПАЛИМА КУПИНА» (1680; 17 вересня). Пречиста Діва, наче росою, гасить молитвою пожежу та відводить від голови нашої удари блискавки й грому.

Микита Новгородський свят. (†1108; 13 лютого). Святитель однією молитвою врятував Новгород від страшної пожежі.

Василій блаж. Христа ради юродивий, Московський чудотворець (†1552; 15 серпня). Святий молитвою припиняв пожежу в Новгороді, та передбачив велику пожежу в Москві 1547 року.

Агафія мц. (†251; 18 лютого). Коли юну мученицю поклали на розпечені гострі черепки, посипані палючим вугіллям, стався землетрус, який знищив мучителів і припинив страждання святої. Через рік після смерті святої Агафії стався страшний землетрус і виверження вулкану загрожувало загибеллю місту Катамі. Та вогняна ріка розплавленого каміння зупинилася у своїй течії, ніби злякалася перед одягом святої мучениці, що його тримали побожні жителі міста проти потоку лави. Таким знаменням Господь явив заступництво святої під час небезпеки пожежі.

5.18 На морі від бурі й втоплення, усім, хто плаває на воді, порятунок

Божа Матір Своєю іконою «СПАСИТЕЛЬНИЦЯ ТИХ, ХТО ПОТОПАЄ», «ЛЕНЬКОВСЬКА» (1751; 2 січня).

Микола Чудотворець свят, архієп. Мир Лікійських (†біля 345; 19 грудня та 22 травня). Незчисленне порятунків дарував святий по всьому світові: великим та малим кораблям, підводним човнам та плавцям.

Прокопій праведн. Христа ради юродивий Устюженський чудотворець (†1303; 21 липня). Преподобний Прокопій багато сидів на березі річки молячись за тих. хто плаває.

Філарет Милостивий праведн. (†792; 14 грудня) — подає захист вдовицям, сиротам убогим та рятує на воді від загибелі.

Зосима та Савватій Соловецькі преп (†1478; 30 квітня та 21 серпня; †1435; 10 жовтня та 21 серпня). Праведні самі плавали Білим морем до Соловецьких островів.

5.19 У небезпеці загибелі від змії (та інших гадів) рятують

Олексій чоловік Божий (†411; 30 березня).

Леонід Устнедумський преп. (†1654; 30 липня). Святого самого вжалила змія, та він склав надію на Господа і залишився живий.

5.20 Від кривдника, супротивника захищає

Іван Воїн мч. (†IV; 12 серпня). Іван Воїн посланий був імператором Юліаном переслідувати та вбивати християн, але святий навпаки попереджав християн про небезпеку, звільняв поневолених, надавав усіляку допомогу вірним праведникам, за що був посаджений у в'язницю, а коли вийшов звідти, усе життя своє присвятив служінню ближнім, прославившись справедливістю у захисті невинних від кривдників.

5.21 Покарання порушників обітниць та угод

Полієвкт мч. (†259; 22 січня).


6.1 Укріплення в терпінні

Всі святі мучениці.

Іов Багатостраждальний (†біля 2000-1500 до Р.Х.; 19 травня).

6.2 Охоронителі й покровителі чистоти й цнотливості

Іван Богослов Євангеліст та Апостол (†98-117; 21 травня).

Борис та Гліб князі — страстотерпці (у хрещенні Роман та Давид).

Агнія (Агнеса) діва мч. (†біля 304-305р.; З лютого). Постраждала у 13 років, явила найвищий взірець незайманості й непорочності.

6.3 Дарування покаянних сліз

Єфрем Сирин преп. (†373-379; 10 лютого). Преподобний Єфрем Сирин — вчитель покаяння. Він склав молитву: «Господи і Владико життя мого...», що читають її протягом усього Великого Посту, покаяння — то двері у серці, в які входять усі чесноти Божі, а з ними - благодать Божа та благословення. Одним покаянним смиренним можна спастися й увійти у Царство Боже, а без покаянного серця ніхто не може спастися.

Марія Єгипецька преп. (†522; 14 квітня) — наставниця в покаянні.

Андрій архиєп. Критський свят. — наставник у покаянні — (†712; 17 липня).

6.4 Пияцьку пристрасть (запій) благодатно поборюють за нелицемірне старання й молитви самих страждальців

Божа Матір на честь її ікони «НЕУПИВАЄМАЯ ЧАША» (1878; 18 травня). Один селянин Тульскої губернії, одержимий пристрастю пияцтва, зубожів зовсім, до того ж віднялися йому ноги. Вночі побачив він сон: світлообразний старець радив йому йти в місто Серпухов в чоловічий монастир і там перед іконою Божої матері «НЕУПИВАЄМАЯ ЧАША» відслужити молебень від пристрасті пияцтва. З великими труднощами дістався до цього монастиря нещасний чоловік, розшукав ікону, яку не знали й монахи, відслужив молебень чудотворній іконі і одужав. Це сталося у 1878 році. З того часу в монастир линуть багато нещасних, шукаючи порятунку від чудотворної ікони.

Вонифатій мч. (†290; 1 січня). Святий сам трохи не загинув від пияцької пристрасті, але навернувся: сподобився мученицького вінця. Він молить Бога за спасіння й порятунок одержимих пияцькою згубою.

Мойсей Мурин преп. (†IV; 10 вересня). Мойсей був розбійником, пропадав від пристрасті пияцтва, але отямився й щиро розкаявся, змінив усе життя своє і став ченцем в Єгипетському монастирі. Сподобився мученицької смерті в 75 років від народження.

Флор та Лавр муч. (†ІІ; 31 серпня). Ці святі жили в Ілірії. Флор та Лавр, за ремеслом каменярі, були рідними братами. Вони страждали пристрастю пияцтва, але коли навернулися до Христа, здобули духа чистого й сильного, сподобилися від Господа дару зцілення (від хвороб людських, серед них і пияцтва) і віддали життя своє за віру в Ісуса Христа, Сина Божого.

6.5 Від гордості звільнитися допомагає

Олексій чоловік Божий (†411; 30 березня).

6.6 У журбі за Батьківщиною сильний нам помічник

Іван Кущник преп. (†V; 28 січня). Святий Іван сам перетерпів шість років страждань у боротьбі з журбою за батьківщиною й батьками.

6.7 У сні охороняють

Михаїл Архангел (19 вересня та 21 листопада). Ангел — Охоронитель.

6.8 Страх вночі розвіює

Молитва «Отче наш» — 40 разів або 12 разів.

6.9 В журбі і смутку просвітлюють

Варвара вмц. (†біля 306; 17 грудня).

Микола Чудотворець арх. Мир Лікийських (†біля 345; 19 грудня й 22 травня). Святитель особливо втішав обтяжених смутком.

Тихон Задонський свят. Воронежський чудотворець (†783; 26 серпня). Святий Тихон перебував у тяжкій боротьбі зі смутком та переміг його.

Трифон мч. (†250; 14 лютого). У жорстоких муках, що йому були вчинили за віру Христову, святий зазнав тяжкої душевної скорботи, та мужня віра його не була посоромлена, і Господь скоро прийшов йому на допомогу і щедро винагородив його.

6.10 У боротьбі із плотською пристрастю допомога й порятунок

Виталь преп. (†VI-VII; 5 травня). Святий Виталь навертав блудниць на шлях спасіння.

Мартиніан преп. (†V; 26 лютого). Святий пройшов великі випробування у боротьбі з хіттю та переміг її. Коли до нього прийшла блудниця, він стояв на вугіллях доти, доки пристрасть плотська в ньому не вщухла.

Єфимій архієп. Новгородський свят, чудотворець (†1458; 24 березня). Ще за життя свого святий мав дивну благодать визволяти від плотської пристрасті.

Фомаїда Єгипецька мц. (†V; 26 квітня). «Сотвори шість тижнів по 100 поклонів на день та відспівай шість молебнів мучениці Фомаїді — буде визволення від блудної пристрасті.»

Таїсія преп. (†IV; 21 жовтня). Гарна лицем Таїсія спокушала чоловіків та зводила їх, поки вони не розорювалися геть. Та після розмови з преподобним Пафнутієм, Таїсія розкаялася і віддалилася у жіночий монастир, де усамітнилася на три роки, доки Павлу

Препростому не відкрилося у видінні, що її гріх прощено.

Мойсей Угрин преп. (†біля 1043; 8 серпня). Преподобний услуговував св. князю Борису, та єдиний з його супутників врятувався. Після захоплення Києва поляками, Мойсей був взятий у полон Польським королем, та одна знатна ляхиня причарувавшися ним й викупивши його, вимагала від нього взаємності, але праведний чоловік не зрадив свого благочестивого життя. Сповнена помстою, ляхиня посадила преподобного в яму, виморювала голодом, мучила його щоденним побиттям полицями, нарешті люто знеславивши його, наказала оскопити й вигнати. Та Господь прославив святого й подав йому незбагненну вічну радість та велику силу у молитві за тих, хто страждає від блудної пристрасті.

Христофор та Дарія (†283; 1 квітня). Що у супружньому житті були чисто віддані Богові.

Галактіон та Епістимія мчч. (†ІІІ; 18 листопада). Наречена Галактіона Епістимія приєдналася до свого жениха, коли його повели на муки за Христа та чистим зберегла своє кохання.

6.11 У найтяжчій боротьбі із плотською пристрастю допомагають нам

Іван Багатостраждальний преп. (†1160; 31 липня). Святий витримував найтяжчі напади бісів блуду, та неймовірними подвигами (голод, вериги, закопування себе в землю по плечі та ін.) перемагав тяжкі спокуси. Він зберіг чистими й душу, і тіло і отримав від Господа нетлінний вінець і велику силу молитви у допомозі нам, грішним.

Марія Єгипецька преп. (†522; 14 квітня). Покинувши своїх батьків у 12 років, Марія віддалася невпинному й невситимому любодіянню, та на 29-му році життя наче збудила її від смертного сну Благословенна Богородиця. Скрушно розкаялася вона у гріхах своїх, і. направлена Богом у пустелю зайорданську, не завагалася ані хвилини, і сімнадцять років з незбагненною мужністю витримувала найтяжчі напади бісів блуду та неймовірні страждання від голоду, спраги, спокутування злих духів повернутися до минулого розкішного життя, але не зрадила свого вибору життя в Бозі. Нарешті, переможений біс відступився і свята дістала невимовної, небесної втіхи, відкриття Божественних таємниць і сили рівноангельської, сповнена великої благодаті й дару чудотворіння.

Сара Єгипецька преп. (у сирну суботу). Свята витримала тринадцять років у боротьбі з лютим бісом блуду.

6.12 Блудне сновидіння проганяє

Ангел Охоронитель — якого треба призивати у молитвах перед сном, серед ночі, коли прокинешся, бо він охороняє від усякого нападу ворожого. Безвідмовна наша допомога — Ангел Охоронитель — як ніхто уболіває за нашу душу, наше життя, нашу праведність. За своє безкорисливе терпіння й мужню незрадливість його обдаровано від Бога великою силою допомоги в усіх наших потребах. Щасливий, хто має його за друга! Нещасний, хто відвертається від нього невдячно та зневажає його порожнім життям, байдужістю.

6.13 Коли зневіра турбує душу, допомагають

Фома Апостол (†І; 19 жовтня). Фома сам пройшов це випробування, та навернувся у тверду віру.

Павло Препростий преп. (†IV; 17 жовтня). Святий прославився простотою своєї віри та серця, чистотою та нездоланністю їх.

6.14 Проти гріха ласолюбства й ненажерливості допомагає

Ахила преп. диякон Печерський (†XIII-XIV; 17 січня), їжею преподобного посника була одна проскура, яку споживав один раз на тиждень — в неділю.

6.15 Скорботу розвіюють

Божа Матір на честь її ікони «ВСІХ СКОРБОТНИХ РАДІСТЬ» (1688; 6 листопада).

Михаїл Архангел (21 листопада). Святий Архистратиг Михаїл (у перекладі з євр.: «Хто, як Бог») поставлений Богом над усіма дев'ятьма Ангельськими чинами. Він скинув з неба прегордого Денницю (Сатану) з його темними духами, допомагав ізраїльтянам під час їх виходу з Єгипту, супроводжував їх пустелею у вигляді вогненого стовпа, захищав Ізраїль в усіх його бідах. Захищаючи міста Руські, Божа Матір являлася завжди з Воїнством.

Небесним на чолі з Архистратигом Михаїлом. Надійна допомога Архангела Михаїла в усіх наших бідах, скорботах і потребах. Архистратиг Михаїл — захисник слави Божої.

Ангел Охоронитель.

Трифон мч. (†250; 14 лютого).

Георгій Переможець (Юрій Змієборець) вмч. (†303; 6 травня).

Стефан Великопермський Свят. (†1396; 9 травня).

6.16 Покровительство, захист, напоумлення та благословення

Святий, ім'я якого ми носимо (у всіх потребах та негараздах своїх молімося до нього, бо дуже сильна молитва нашого святого перед Богом за нас).

І Ангел Охоронитель наш, що має владу від Господа захищати нас та охороняти по всі дні життя нашого.

Молитва духовного отця (або старця) нашого.

6.17 Дар слова та прозорливості з волі Божої благословляють

Лукіан преп. (†1655; 21 вересня). Святий був щедро обдарований Господом цими дарами. Одного разу за три дні від передбачив страшну моровицю та благав людей із сльозами: «Правовірні, покайтеся, бо гряде гнів Божий і велику моровицю зішле Господь.»

Мифонт преп. (†IV; 5 січня). Цю благодать — молити Бога про надання дарів слова й прозорливости — святий заслужив багатьма подвигами.

6.18 У розпачі рятують

Афанасій Афонський преп. (†1000; 18 липня). Серед безлічі чудес, що здійснив святий Афанасій ще за життя, особливо вирізняється скора допомога тим. що впали в розпач.

Іван Золотоустий свят, (†407; 26 листопада). Найяскравіший у словесному вінці святого діямант — то тверда надія на милосердя Боже.

Ангел Охоронитель.

6.19 Коли терпимо напад від бісів, їх виганяють

Іван Новгородський (†1166; 20 вересня).

Трифон мч. (†250; 14 лютого). З юних років святому Господь дарував владу вигонити бісів та зцілювати немочі.

Іринарх Ростовський преп. (†1616; 26 січня). Святий сам перетерпів велику боротьбу з бісами у відлюдництві Борисоглібського монастиря, де перебував 38 років.

Антоній Великий преп. (†356; 30 січня). Нифонт преп. (†IV; 5 січня) єп. Кипрський.

Серафим Саровський чудотворець преп. (†1833; 15 січня та 1 серпня). Преподобний сам відбивав напади диявола, узявши на себе подвиг стовпництва, молився на камені із зведеними руками тисячу ночей.

Свій Ангел Охоронитель.

Бажано читання 67 та 90 псалмів.

6.20 Від гніву вибавляють

Єфрем Сирин преп. (†373-379; 10 лютого). По природі своїй святий був запальної вдачі, та після тривалої боротьби з бісами пристрасті та гніву з Божою допомогою отримав дар досконалої незлобивості.

6.21 Проти гордості напоумлюють та допомагають

Сергій Радонежський та всієі Руси чудотворець (†1392; 8 жовтня). Олексій, чоловік Божий преп. (†411; 30 березня).

6.22 Лукавих духів від людей та тварин відганяють та чари чаклунів та зловмисників розвіюють

Всі преподобні отці - вигонителі лукавих духів.

Кипріян та Іустинія мчч. (†304; 15 жовтня). Кипріян був видатним чаклуном, але Іустинія не мала ніякого ушкодження від його бісівських хитрощів. Вражений її силою, він запитав, що може так протидіяти його чарам, і дізнався від неї про силу молитви й хреста, про заступництво Боже й нездоланну віру. Чаклун зрікся свого минулого життя, охрестився і віддав Богові й душу свою, і саме життя, діставши мученицький вінець разом з нездоланною святою Іустинією. Знаючи досконало усі підступи й хитрощі ворожі, знають святі і способи протидії їм. Тому здобули від Бога благодать вирятовувати зваблених лукавими бісами й чаклунством злих людей.

Нифонт преп. (†IV; 5 січня). Святий Нифонт єпископ Кипрський за свої великі подвиги сподобився від Бога дара вигнання лукавих бісів. Майже все життя він боровся з нечистими духами й за допомогою Божою завжди перемагав їх. Св. Нифонт — надійний заступник наш від підступів та хитрощів диявольських.

Маруф Месопотамський преп. (†422; 1 березня).

Микита Переславльський преп. (†1186; 6 червня). Микита проводив життя грішне і сам віддався на посміяння бісів, але був вражений словом Божим, що прорік Ісая: «Умийтесь, очистіть себе! Відкиньте лукавство від душ ваших». Микита прийшов до монастиря, наклав на себе залізні вериги та усамітнився на стовпі. Йому Господь дарував благодать вигонити лукавих духів з людей.

Макарій Великий преп. Єгипецький (†390-391; 1 лютого). За своє подвижницьке життя святий сподобився від Бога дивовижних дарів і великої сили.

Антоній Великий преп. (†356; 30січня) — преподобний Антоній мав величезний досвід боротьби з дияволом, терпінням та молитвою перемагаючи усі його підступи.

Псалом 90 «Хто живе надією на Всевишнього» або 12 кафізму.


7.1 Щоби визволитися від муки тим, що померли без покаяння, молиться перед Богом

Паїсій Великий преп. (†V; 2 липня).

7.2 Щоб хворий, якому немає надії одужати, та який страждає сам і мучить інших, скоріш відійшов

Афанасій Афонський (†1000; 18 липня). Таку молитву святий підносив кожного разу, коли передбачав, що хворий не одужає, а помре. Тоді преподобний служив всеношну, а на ранок хворий вже відходив з цього світу.

7.3 Навернення до Церкви тих, що з диявольського зваблення відлучилися від неї

Симеон Стовпник преп. (†459; 14 вересня). Преподобний явив себе нездоланним стовпом терпіння й віри. Він могутній захисник істинної віри та певна поразка облудному спокусникові.

7.4 Заступництво вдовиць, сиріт, вбогих, безборонних, допомога у скруті та зубожінні

Микола Чудотворець свят. Мир Лікийських (†біля 345; 19 грудня та 22 травня). Святий годувальник вдовиць та сиріт, убезпечення й захист знеможеним та вбогим.

Дмитро Ростовський свят, (†1709; 4 жовтня та 10 листопада). Святитель надзвичайно дбав про бідних, хворих, знедолених та усіляко допомагав їм.

Євстратій, Авксентій, Євгеній, Мардарій та Орест мчч. (†IV; 26 грудня). Ці святі вже після своєї смерті дивним чином врятували монастир під час його зубожіння, коли закінчилася уся їжа.

Всеволод (Гавриїл) благовірн. князь Псковський чудотворець (†1138; 24 лютого та 5 травня). Про нього написано, що він «вдовицям та сиротам заступник та податель їжі, що має лоно своє відкритим, ніхто ж не піде з дому того голодний».

Максим Грек преп. (†1556; 3 лютого). Святий нагадував князю Івану (у 1553 році), щоб той допомагав вдовам та сиротам тих, що загинули під Казанню, потім знов казав царю, що коли він забуде вдов та сиріт, то Божа кара спіткає його і загине його син, царевич.

Передбачення це збулося, бо цар не послухав праведника. Максим Грек сильний заступник знедолених перед Господом.

Мартин Милостивий свят. (†біля 400; 25 жовтня). Своє ім’я «Милостивий» святий отримав від незчисленних своїх діл любові й милосердя до бідних та знедолених.

Іван Милостивий свят. (†600; 25 листопада). Іван прославився безмежною благодійністю. Федір Тирон вмч. (†біля 306; 2 березня, а у високосний рік 1 березня).

Філарет Милостивий (†792; 14 грудня). Милосердний святий щедро допомагав удовам та сиротам, не відмовляв жодному, хто потребував його допомоги.

Зотик Сиродавець преп. пресвітер (†IV; 12 січня). Святий вирізнявся милосердям, любов’ю та допомогою, бідним, сиротам, вдовицям, будував лікарні, будинки для прочан. За звинувачення єресі його було прив'язано до диких коней та замучено. Від самого Господа святий увінчався сяючим нетлінним вінцем та вічною славою.

Власій сщмч. єп. Севастійський (†біля 316; 24 лютого). Допомагає в усіх життєвих справах (та молить Божого благословення оселі).

Євдоким Каппадокіянин прав. (†ІХ; 13 серпня). Через свою добродійність та благочестя сподобився нетління мощей.

Ангел Охоронитель.


АРХАНГЕЛИ — наші покровителі.

Архангели благовістять про велике й преславне, відкривають таємниці віри, пророцтва та розуміння Божої волі, укріплюють в людях святу віру, просвітлюють їх розум світлом Святої Євангелії. Архангели - наші покровителі:

Архангел Михаїл — Захисник слави Божої.

Архангел Гавриїл — Благовісник таїн Божих (та служитель чудес, служитель Божественної Всемогутності).

Архангел Уриїл — Просвітитель розуму.

Архангел Рафаїл — Цілитель.

Архангел Селафиїл — Служитель молитви.

Архангел Ієгудеїл — Покровитель чернецтва та усіх, хто подвизається.

Архангел Варахиїл — Податель Божого благословення й покровитель благочестивих родин.

Святкують день усіх Архангелів на урочистість Собору Архистратига Михаїла, що стоїть на чолі небесного світлого воїнства — 21 листопада.


А

АВИВ — див. ГУРІЙ.

АВРААМІЙ ПРАЦЕЛЮБНИЙ преподобний Печерський (3 вересня). У праці наставник.

АВРААМІЙ преподобний (11 листопада). Догляд за вівцями.

АГАПІТ преподобний лікар Печерський (14 липня). Зцілення від усіляких недугів.

АГАФІЯ мучениця (18 лютого). Порятунок від вогню й пожежі, покровительство коровам.

АГНІЯ (АГНЕСА) мучениця (3 лютого). Покровительниця чистоти й непорочності, християнського дівоцтва.

АГРИШНА мучениця (6 липня). Зцілення від прокази.

АДРІАН мученик — дивись НАТАЛІЯ.

АЛІНІЙ преподобний іконописець Печерський (30 серпня). Помічник у мистецтві, навчитель іконопису, зцілитель прокази.

АНАНІЯ, АЗАРІЯ та МІСАЇЛ святі отроки (30 грудня). Просвітлення розуму на навчання, пізнання наук, якщо важко вчитися.

АНАСТАСІЙ преподобномученик, диякон Печерський (4 лютого). Рятує від біснування.

АНАСТАСІЯ РИМЛЯНКА первомучениця (11 листопада). Допомога у всіх справах вівчарства, покров вівцям.

АНАСТАСІЯ У30РІШИТЕЛЬНИЦЯ великомучениця (4 січня). Визволення від тяжких пологів, визволення полонених та невинних в'язнів.

АНДРІЙ КРИТСЬКИЙ святитель, архієпископ (17 липня). Наставник у покаянні.

АНДРІЙ ПЕРВОЗВАНИЙ Апостол (13 грудня). Знайдення хорошої пари дівчатам.

АНДРІЙ РУБЛЬОВ преподобний ікономаляр (17 липня). Навчання іконопису.

АНДРІЙ юродивий Христа ради (15 жовтня). Зцілення божевільний. Порятунок від замерзання (морозу).

АНИКИТА мученик (25 серпня). Зцілення недугів.

АННА та ІОАКИМ праведні, батьки Пресвятої Богородиці (22 вересня). Розрішають неплідність, подають щедрий врожай усьго, що росте на землі.

АНТИПА священномученик (24 квітня). Зцілення зубного болю.

АНТОНІЙ ВЕЛИКИЙ преподобний (30 січня). Вигнання лукавих бісів з людей та тварин. Допомога у боротьбі з лукавим.

АНТОНІЙ преподобний Печерський (24 липня). Монахам покровитель.

АНТОНІЙ, ЄВСТАФІЙ, ІВАН ВІЛЕНСЬКІ (Литовські) мученики (27 квітня) Зцілення хвороб ніг.

АНТОНІНА - дивиись ОЛЕКСАНДР мученик.

АРТЕМІЙ великомученик (2 листопада). Зцілення від грижної хвороби, зцілення у хворобах шлунку.

АРТЕМІЙ ВЕРКОЛЬСЬКИЙ праведний отрок (6 липня, 2 листопада). Зцілення від тяжких хвороб, від трясовиці.

АФАНАСІЙ АФОНСЬКИЙ преподобний (18 липня). Порятунок тим. що впали в розпач. Щоб хворий, якому немає надії одужати, що мучається сам та завдає страждання іншим, скоріше відійшов.

АФАНАСІЙ БРЕСТСЬКИЙ преподобний (18 вересня). Захист у лиху годину нападу чужинців.

АФАНАСІЯ преподобна, ігуменія (25 квітня). Благословіння гаразду у другому шлюбі.

АХІЛА преподобний диякон Печерський (17 січня). Визволення від гріха ласолюбства.

Б

БОНИФАТІЙ мученик (1 січня). Визволення від пияцької згуби.

БОРИС та ГЛІБ благовірні князі, страстотерпці, у хрещенні Роман та Давид (15 травня, 6 серпня). Захист у лиху годину від нападу ворогів. Зцілителі хвороб ніг, охоронителі чистоти й непорочності, покров хліборобам, намноження плодів земних та збереження їх.

В

ВАРАХИЇЛ Архангел (21 листопада). Подає Боже благословення. Покровительствує благочестивим родинам.

ВАРВАРА великомучениця (17 грудня). Збереження від наглої смерті, щоб не вмерти без сповіді та Святого Причастя. Порятунок від тяжких хвороб. Влаштування долі дітей. В журбі та зневірі просвіта й радість.

ВАСИЛІЙ БЛАЖЕННИЙ московський чудотворець (15 серпня). Порятунок від пожежі, лікування хворих на очі.

ВАСИЛІЙ ВЕЛИКИЙ святитель (12 лютого). Благословення відкриття робіт в майстернях, на фабриках тощо. Покровительство свиням.

ВАСИЛІЙ ВЕЛИКИЙ, ГРИГОРІЙ БОГОСЛОВ, ІВАН ЗОЛОТОУСТИЙ — святителі (12 лютого). Благословляють щасливе життя в новій оселі.

ВАСИЛІЙ НОВГОРОДСЬКИЙ святитель (5 серпня). Захисник від моровиці, чорної смерті.

ВАСИЛІЙ НОВИЙ преподобний (8 квітня). Зцілення від лихоманки, трясовиці.

ВАСИЛІЙ СПОВІДНИК преподобний (13 березня). Лікує роздутість живота, задишку.

ВЕРОНІКА — дивись ДОМНІНА.

ВІТАЛІЙ преподобний (5 травня). Навернення блудниць та визволення від блудної пристрасті.

ВІТ мученик (29 травня, 28 червня). Зцілитель епілепсії.

ВЛАСІЙ священномученик, єпископ севастійський. чудотворець (24 лютого). Покровительство у всіх життєвих справах та Боже благословення над домівкою. Збереження та порятунок худоби від усякої хвороби-напасті. Щедрий врожай плодів земних. Зцілитель хвороб горла, та щоб не вдавитися кісткою.

ВОЛОДИМИР рівноапостольний князь (28 липня). Викривач усіляких єресей, зцілитель хвороб очей.

ВСЕВОЛОД — ГАВРИЇЛ благовірний князь Печерський чудотворець (24 лютого та 5 травня). Допомога вдовам, сиротам, бідним.

Всі преподобні отці - вигонителі лукавих бісів.

Всі святі мучениці — укріплення в терпінні.

Г

ГАВРИЇЛ Архангел (21 листопада). Сповісник Божих таїн.

ГАЛАКТІОН ВОЛОГОДСЬКИЙ преподобомученик (7 жовтня). Захист у лиху годину нападу ворожого.

ГАЛАКТІОН та ЕПІСТИМІЯ мученики (18 листопада). Визволення від блудної пристрасті.

ГЕОРГІЙ ПЕРЕМОЖЕЦЬ (ЮРІЙ ЗМІЄБОРЕЦЬ) великомученик (6 травня) Покровительство воїнам, владі, державі. Допомога у скорботах. Збереження отар худоби від нападу звірини.

ГЕРОНТІЙ преподобний отрок Печерський (14 квітня). Співцям наставник.

ГЛІБ — дивись БОРИС.

ГРИГОРІЙ БОГОСЛОВ - дивись ВАСИЛІЙ ВЕЛИКИЙ.

ГРИГОРІЙ преподобний ікономаляр Печерський (21 серпня). Навчання іконопису.

ГРИГОРІЙ чудотворець Печерський преподобний (21 січня). Спасіння від смерті на воді.

ГУРІЙ та ВАРСОНОФІЙ казанські чудотворці (17 жовтня). Зцілення хвороб очей, головного болю.

ГУРІЙ, САМОН та АВИВ — мученики та сповідники (28 листопада). Рятують жінку у неправедному гніві чоловіка та наказують лихих чоловіків.

Д

ДАВИД цар та пророк (неділя по Різдву Христовому). Приборкання гніву начальників та гніву всякої людини.

ДАМІАН — дивись КОСМА.

ДАМІАН преподобний пресвітер, цілитель Печерський (11 та 18 жовтня). Зцілення у хворобах.

ДАРІЯ та ХРИСАНФ, мученики (1 квітня). Визволення від блудної пристрасті, покровительство у шлюбі.

Дванадцять зодчих Печорських (11 вересня). У будівельних справах помічники.

ДИОМІТ мученик та лікар безоплатний (29 серпня). Зцілення у хворобах.

ДМИТРО РОСТОВСЬКИЙ святитель (4 жовтня). Заступництво вдовиць, сиріт, бідних, немічних. Зцілення від астми (грудної хвороби).

ДМИТРО СОЛУНСЬКИЙ великомученик (8 листопада). Захист у лиху годину від нападу ворогів. Покровительство воїнам. Зцілення хворих на очі.

ДМИТРО Царевич мученик (29 травня). Прозріння очей.

ДОМНІНА, ВИРИНЕЯ (ВЕРОНІКА) та ПРОСКУДІЯ мучениці (17 жовтня). Порятунок у небезпеці зґвалтування.

Є

ЄВГЕНІЙ, ЄВСТАФІЙ, АВКСЕНТІЙ, МАРДАРІЙ, ОРЕСТ мученики (26 грудня). Заступництво вдовиц, сиріт, немічних, безборонних, вбогих.

ЄВДОКІЯ преподобна (14 березня). Якщо жінка не може завагітніти.

ЄВДОКІЯ преподобна княгиня московська, в чернецтві Євфросинія (20 липня). Зцілення від паралічу та від хвороб очей.

ЄВДОКІЯ преподобна мучениця (17 серпня). Благословення врожаю огірків.

ЄВДОКИМ КАППАДОКІЯНИН (13 серпня). Допомога немічним, знедоленим, бідним.

ЄВСТАФІЙ ПЛАКИДА великомученик (3 жовтня). Коли батьки не знають, де їх діти, та чи живі вони.

ЄВФИМІЙ НОВГОРОДСЬКИЙ архієпископ, чудотворець (24 березня). Врятування від блудної пристрасті.

ЄВФИМІЙ ВЕЛИКИЙ преподобний (2 лютого). Визволення від неплідності, порятунок від голоду та від загибелі плодів земних.

ЄЛИСАВЕТА — дивись ЗАХАРІЯ.

ЄРГЕМОН священномученик, патріарх Московський та всієї Руси чудотворець (25 травня, 2 березня, а у високосний рік 1 березня). Захист від нападу чужинців.

ЄРМОЛАЙ священномученик, наставник Пантелеймона цілителя (8 серпня). Цілитель усякої немочі.

ЄФРЕМ СИРІН преподобний (10 лютого). Визволення від пристрасті гніву, дарування покаянних сліз.

З

ЗАХАРІЙ преподобний постник Печерський (6 квітня). Вигонитель бісів.

ЗАХАРІЯ та ЄЛИСАВЕТА праведні, батьки Івана Хрестителя Предтечі (18 вересня). Звільнення від тяжких пологів, неплідних зцілення.

ЗОСИМА СОЛОВЕЦЬКИЙ преподобний чудотворець (21 серпня). Врятування від загибелі на воді. Покров у всіх справах пасічникування.

ЗОТИК преподобний (12 січня). Зцілення від прокази. Захист та допомога вдовам, сиротам, хворим, бідним.

І

ІВАН БАГАТОСТРАЖДАЛЬНИЙ преподобний (31 липня). Врятування від найтяжчої блудної пристрасті.

ІВАН БОГОСЛОВ Апостол і Євангеліст (21 травня та 9 жовтня). Навчання мистецтву іконопису. Покров чистоти, незайманості, цнотливості. Покров рибалкам та успіх у рибальстві.

ІВАН ВАРЯГ мученик-немовля, у ближніх Печерах спочиває (25 липня). Благословення на дітонародження тим, хто дітей не має, зцілення неплідності.

ІВАН ВОЇН мученик (12 серпня). Знайдення вкрадених речей, захист від кривдника.

ІВАН ДАМАСКІН преподобний (17 грудня). Навчання у церковному співі. Покровительство співаків.

ІВАН ЗОЛОТОУСТИЙ святитель (26 листопада). Допомога у розпачі. Дивись Василій Великий.

ІВАН КРОНШТАДСЬКИЙ праведний (2 січня). Просвітлення розуму на навчання, пізнання наук, якщо важко вчитися.

ІВАН МИЛОСТИВИЙ святитель (25 листопада). Поміч удовам, сиротам, бідним. знедоленим.

ІВАН НОВГОРОДСЬКИЙ святитель (20 вересня). Щоб місто визволилося від нападу ворожого, міжусобиці та вогненного запалення. Вигонитель бісів.

ІВАН НОВИЙ з Яніни мученик (1 травня). Допомога в торгівлі й базарюванні.

ІВАН НОВИЙ Сочавський великомученик (15 червня). Допомога в торгівлі й базарюванні.

ІВАН ПРЕДТЕЧА Пророк і Хреститель Христовий (11 вересня. 20 січня. 7 липня). Зцілення від головного болю. Влаштування долі дітей. Благословення врожаю та всіх, хто працює на землі. Освячення пасіки.

ІЛЛЯ ПРОРОК (2 серпня). Припинення дощу та посилання дощу. Порятунок від граду й грому, спасіння від голоду.

ІОВ БАГАТОСТРАЖДАЛЬНИЙ (19 травня). Укріплення в терпінні.

ІОВ Почаївський преподобний (10 вересня та 10 листопада). Захист від нападу ворожого. Звинувачення неправди уніатської.

ІОНА святитель митрополит Московський та всієї Руси чудотворець (28 липня). Зцілення від зубного болю.

ІПАТІЙ преподобний ігумен в Руфианах (13 квітня). Визволення від неплідності та бездітності.

ІПАТІЙ преподобний цілитель Печерський (13 квітня). Від пиятської згуби та зілля, що наморочить, рятує. Сповнює молоком матерів-годувальниць, в яких молока бракує.

ІРИНАРХ Ростовський преподобний (26 січня). У боротьбі з бісами надійна допомога. Вигнання бісів.

ІСІДОР блаженний Ростовський чудотворець (27 травня). Збільшення врожаю огірків.

ІУСТИНІЯ - дивись КИПРИЯН.

ІЄГУДИЇЛ Архангел (21 листопада). Покровитель монахів та всіх, хто подвизається задля слави Божої.

К

КАТЕРИНА великомучениця (7 грудня). Звільнення від тяжких пологів. Знайдення хорошої пари для дівчини. Припинення посухи, зіслання дощу, врятування від граду і грому.

КИПРИЯН священномученик та ІУСТИНІЯ мучениця (15 жовтня). Проганяють лукавих духів від людей. Знешкоджують чаклування й причину від злих людей.

КИРИК та ЮЛИТА мученики (28 липня). Зміцнення й покровительство родини.

КИРИЛ та МЕТОДІЙ рівноапостольні учителі слов'янські (24 травня). У навчанні наставники.

КІР та ІВАН безсрібники мученики (13 лютого). Цілителі хвороб черева, виразок, болячок, чиряків, струпів, віспи та інших хвороб.

КЛЕОПА та ЛУКА Євангеліст апостоли (17 січня). Благословення на подорож.

КОНОН ГРАДАРЬ мученик (18 березня). Зцілення немовлят від віспи.

КОНСТАНТИН цар рівноапостольний (3 червня). Благословення врожаю огірків.

КОСМА та ДАМІАН безсрібники й чудотворці (14 листопада). Просвітлення розуму до навчання. У хворобах очей зцілення. Допомога кривим та калічним. Порятунок від віспи. Зцілення інших недугів. Збереження худоби від усякої хвороби-напасті. Покровительство ковалям та ремісникам. Покров весілля та молодих.

КСЕНІЯ ПЕТЕРБУРЗЬКА блаженна (6 лютого). У життєвих скорботах помічниця.

КСЕНОФОНТ та МАРІЯ подружжя преподобних (8 лютого). Коли батьки не знають, де їх діти та чи живі вони (молебень преподобним з Євангельським читанням про блудного сина або про загублену дидрахму).

Л

ЛАВР — дивись ФЛОР та ЛАВР.

ЛАВРЕНТІЙ мученик та архідиякон римський (23 серпня). Зцілення хвороб очей.

ЛАВРЕНТІЙ ТУРОВСЬКИЙ преподобний (11 лютого). Зцілення від біснування. ЛЕОНТІЙ преподобний отрок Печерський (1 липня). Співцям наставник. ЛЕОНІД УСТНЕДУМСЬКИЙ преподобний (30 липня). Врятування від укусу гадюки та інших гадів.

ЛОГІН СОТНИК мученик (28 жовтня). Зцілення хвороб очей.

ЛУКІАН преподобний (21 вересня). Отримання дару слова та прозорливості.

ЛУКА апостол та Євангеліст (31 жовтня). Зцілення немочей плоті (особливо хвороб очей) та ран душевних. Благословення на подорож. Благословення тим. хто йде на город саджати. Благодатна поміч у вивченні мистецтва писання ікон.

М

МАКАРІЙ ВЕЛИКИЙ преподобний (1 лютого). Розвіює чари ворожбитів, чаклунів. Вигонить бісів з людей та тварин.

МАКАРІЙ ОЛЕКСАНДРІЙСЬКИЙ преподобний (1 лютого). Зцілення біснуватих.

МАКАРІЙ преподобний Устюжинський та Жовтоводський чудотворець (7 серпня). Втихомирення чужинців. Захист від нападу ворогів.

МАКСИМ ГРЕК преподобний (3 лютого). Заступництво сиріт та вдів.

МАЛАХІЯ пророк (16 січня). Зцілення причинних (тих, кому «зроблено» лихими людьми) — відчитування у церкві 16 січня.

МАРІЯ ЄГИПЕТСЬКА преподобна (14 квітня). Визволення від найтяжчої блудної пристрасті. Наставниця в покаянні.

МАРІЯ - дивись КСЕНОФОНТ.

МАРГАРИТА — дивись МАРИНА.

МАРИНА (або Маргарита) АНТІОХІЙСЬКА великомучениця (30 липня). Звільнення від важких пологів.

МАРОН СИРІЙСЬКИЙ преподобний (27 лютого). Зцілення гарячки, лихоманки.

МАРТИН МИЛОСТИВИЙ святитель (25 жовтня). Заступництво та допомога бідним та знедоленим.

МАРТИНІАН преподобний (26 лютого). Звільнення від блудної пристрасті.

МАРУФ МЕСОПОТАМСЬКИЙ преподобний (1 березня). Вигнання лукавих бісів з людей та тварин.

МЕЛАНІЯ РИМЛЯНКА преподобна (13 січня). Визволення від тяжких пологів.

МИКИТА великомученик (28 вересня). Визволення немовлят від паралічу. Покров усіх свійській плавній пташині, особливо гусям.

МИКИТА НОВГОРОДСЬКИЙ святитель самітник Печерський (13 лютого). Врятування в небезпеці бути вбитими. Збереження від пожеж та блискавки. Зцілення хворих на очі. Врятування від посухи.

МИКИТА ПЕРЕСЛАВЛЬСЬКИЙ преподобний стовпник чудотворець (6 червня). Зцілення від паралічу, розслаблення. Вигнання лукавих духів з людей та тварин.

МИКОЛА ЧУДОТВОРЕЦЬ святитель, архієпископ Мир Лікійських (19 грудня. 22 травня). Врятування від загибелі на воді. Благословення у подорожі. Порятунок, коли заблукаєш. Покров родинного життя, влаштування долі дітей. Порятунок від даремного гніву чоловіка на жінку. Визволення від бід та смутку. Допомога бідним, знедоленим. Зцілення хвороб очей, повернення зору засліплим. зцілення інших хвороб. Звільнення полонених та невинних в'язнів. Інші незчисленні чуда у потребах наших молитвами Миколая Угодника.

МИНА ЄГИПТЯНИН мученик (24 листопада). Зцілення хвороб очей.

МИРОН святитель чудотворець єпископ Критський (21 серпня). Зцілення у лихоманці.

МИТРОФАН ВОРОНЕЖСЬКИЙ святитель, у схимі Макарій (6 грудня). Влаштування дорослих дітей на роботу, на службу.

МИХАЇЛ Архангел (21 листопада). Захисник слави Божої. Перемога над супротивниками. Допомога у всіх бідах, скорботах і потребах наших. Освячення нової оселі. Охорона у сні.

МОДЕСТ святитель патріарх Єрусалимський (24 лютого). Рятує від мору худобу.

МОЙСЕЙ МУРИН преподобний (10 вересня). Визволення від пияцької згуби.

МОЙСЕЙ УГИН Печерський преподобний (8 серпня). Визволення від блудної пристрасті, порятунок від зґвалтування.

МОКІЙ мученик (24 травня). Зцілення недугів.

Н

НАТАЛІЯ та АДРІАН мученики (8 вересня). Зміцнення та покров родини. Свята Наталія — покровительниця льонарям.

НАУМ пророк (14 грудня). Просвітлення розуму на навчання.

НЕОФІН мученик (3 лютого). Просвітлення розуму на навчання.

НЕСТОР ЛІТОПИСЕЦЬ Печерський преподобний (9 листопада). Напоумлення у навчанні.

НИКОН СУХИЙ преподобний Печерський (24 грудня). У хворобах ніг зцілитель.

НИЛ СОРСЬКИЙ преподобний (20 травня). Захист в лиху годину від нападу ворожого.

НИФОНТ преподобний єпископ Кипрський (5 січня). Вигнання лукавих духів від людей. Сильна допомога у боротьбі з бісами. Вигнання бісів. Отримання дару слова та прозорливості.

ОЛЕКСАНДР та АНТОНІНА мученики (23 червня). Порятунок у небезпеці зґвалтування.

ОЛЕКСАНДР НЕВСЬКИЙ благовірний (6 грудня). Захист у лиху годину від нападу ворогів.

ОЛЕКСАНДР СВИРСЬКИЙ преподобний (12 вересня). Зцілення паралітиків, розслаблених. Щоб народити сина.

ОЛЕКСІЙ МОСКОВСЬКИЙ та всієї Руси чудотворець, святитель (25 лютого). Зцілення хвороб очей, та щоб прозріти.

ОНУФРІЙ ВЕЛИКИЙ преподобний (25 червня). Збереження від наглої смерті.

ОЛЕНА цариця благовірна (3 червня). Намноження плодів земних, збереження їх. та покров тим, хто працює на землі. Покровительство льонарям.

ОЛЕКСІЙ чоловік Божий, преподобний (30 березня). Визволений від гордості. Покров рибалкам та успіх у рибальстві. Порятунок від укусу гадюки чи іншого гаду.

ОРЕСТ — дивись ЄВГЕНІЙ.

П

ПАВЛО Апостол (12 липня). Збереження немовлят від смерті.

ПАВЛО ПЕРПРОСТИЙ преподобний (17 жовтня). Просвітлення у невірстві.

ПАНТЕЛЕЙМОН ЦІЛИТЕЛЬ великомученик (9 серпня). Зцілення хвороб очей, голови, черева та інших усіляких хвороб. Порятунок дітей від паралічу.

ПАРАСКЕВА П’ЯТНИЦЯ мучениця (10 листопада). Зцілення немовлят, визволення від неплідності. Покров сільськогосподарських робіт. Збереження плодів земних та їх намноження. Припинення посухи, зіслання дощу, врятування від граду й грому. Порадниця жінкам у всіх справах.

ПАФНУТІЙ Печерський затворник преподобний (28 лютого). Утішитель перед смертним кінцем.

ПАЇСІЙ ВЕЛИКИЙ преподобний (2 липня). Врятування від муки тих, що вмерли без покаяння.

ПАЇСІЙ ВЕЛИЧКОВСЬКИЙ преподобний (28 листопада). Захист у лиху годину нападу ворожого.

ПЕТРО Апостол (12 липня). Зцілення лихоманки, гарячки. Покров рибалкам та успіх у рибальстві.

ПЕТРО АФОНСЬКИЙ преподобний (25 червня). Допомога та визволення з неволі, в'язниці ворожої.

ПЕТРО та ФЕВРОНІЯ МУРОМСЬКІ чудотворці, у чернецтві Давид та Єфросинія. благовірні князь та княгиня (8 липня). Благословіння на шлюб.

ПИЛИП Апостол (27 листопада). Покров та благословіння сіячам та женцям хлібів.

ПИМЕН МНОГОБОЛІЗНИЙ преподобний Печерський (20 серпня). Визволення від болісних скорбот та зцілення немочей.

ПОЛІЕВКТ мученик (22 січня). Покарання порушників обітниць та угод.

ПРОКОПІЙ УСТЮЖИНСЬКИЙ чудотворець, Христа ради юродивий (21 липня). Врятування від загибелі на воді.

Р

РАФАЇЛ Архангел (21 листопада). Лікар немочей людських.

РОМАН преподобний чудотворець (10 грудня). Визволення від неплідності та бездітності.

РОМАН СОЛОДКОСПІВЕЦЬ преподобний (14 жовтня). Покровительство духовного співу та співаків.

С

САВВАТІЙ СОЛОВЕЦЬКИЙ преподобний чудотворець (21 серпня та 10 жовтня). Врятування від загибелі на воді. Покров у всіх справах пасічникування, намноження бджіл. Благословіння та покров косарям.

САДОК ПЕРСИДСЬКИЙ священномученик (1 листопада). Порятунок від скорої або наглої смерті.

САЛАФІЇЛ Архангел (21 листопада). Молитовник перед Богом за людей. Служитель молитви.

САМОН мученик та сповідник (28 листопада). Якщо зненавидить чоловік дружину свою даремно.

САМПСОН преподобний (10 липня). Цілитель усякої недуги.

САРА ЄГИПЕТСЬКА преподобна (у сирну суботу). Визволення від найтяжчої блудної пристрасті.

СВІТЛАНА - дивись ФОТИНІЯ.

СЕРАФИМ САРОВСЬКИЙ преподобний (15 січня та 1 серпня). У скорботах утішитель. Вигонитель бісів. Зцілитель хвороб ніг.

СЕРГІЙ РАДОНЕЖСЬКИЙ преподобний (18 липня та 8 жовтня). У навчанні отроків поміч. Споборник проти гордості.

СИМЕОН БОГОПРИЇМЕЦЬ (16 лютого). Збереження здоров'я немовлят та їх покров. Визволення з полону та в'язниці ворожої.

СИМЕОН ВЕРХОТУРСЬКИЙ праведний (25 вересня). Зцілення найзастаріліших хвороб очей, визволення від болю у ногах.

СИМЕОН СТОВПНИК преподобний (14 вересня). Навернення до церкви тих. хто дияволом зваблений покинути її та поневіряється.

СИМОН ЗИЛОТ Апостол (23 травня). Молитовник за щасливий шлюб.

СИСИНІЙ мученик (6 грудня). Зцілення у трясовиці.

СОЛОМОН цар. Покровитель тим, хто йде у ліс.

СОРОК МУЧЕНИКІВ СЕВАСТІЙСЬКИХ (22 березня). Щасливе повернення здалеку чоловіка.

СПИРИДОН ТРИМИФУНТСЬКИЙ чудотворець святитель (25 грудня). Зцілення недугів. Порятунок від голоду та від псування плодів земних.

СТЕФАН ВЕЛИКОПЕРМСЬКИЙ святитель (9 травня). У скорботах допомога.

ТАЇСІЯ преподобна (21 жовтня). Визволення від блудної пристрасті.

ТАРАСІЙ КОНСТАНТИНОПОЛЬСЬКИЙ святитель (9 березня). Зцілитель пропасниці, гарячки, трясовиці.

ТИТ преподобний воїн Печерський (11 березня). Воїнам допомога.

ТИХОН АМАФУНТСЬКИЙ святитель (29 червня). Благословення сівби та під час жнив допомога.

ТИХОН ЗАДОНСЬКИЙ чудотворець святитель Воронежський (26 серпня). Зцілення від біснування. У журбі й зневірі просвіта та втіха.

ТРИФОН мученик (14 лютого). Прогнання нечистих духів від людини, вигнання бісів. Зцілення усіляких недугів. У скорботах допомога і в журбі втіха. У життєвих чварах суддя. Врятування від навали шкідників (сарани, гусені, пацюків, тарганів, клопів та інших).

У

УАР мученик (1 листопада). Прощення тим, що вмерли нехрещеними. УРЕЇЛ Архангел (21 листопада). Просвітитель спотьмариних.

Ф

ФАЛАЛЕЙ мученик (2 червня). Зцілення недугів.

ФЕДІР МОВЧАЗНИЙ преподобний Печерський (1 березня). Від гріха марнослов'я.

ФЕДІР СТУДИТ преподобний сповідник (24 листопада). Зцілення від болей у шлунку, від хвороб черева.

ФЕДІР ТИРОН великомученик (2 березня). Заступництво немічних та знедолених. Повернення вкрадених речей.

ФЕКЛА первомучениця (19 червня). Врятування від смертельної небезпеки на війні.

ФЕОДОСІЙ ПЕЧЕРСЬКИЙ преподобний (16 травня). У започаткуванні добрих справ помічник.

ФЕОФАН СИГРИАНСЬКИЙ сповідник преподобний (25 березня). Зцілення хвороб у коней.

ФЕРАПОНТ МОНЗЕНСЬКИЙ преподобний (25 грудня). Зцілення від хвороб очей.

ФІЛАРЕТ МИЛОСТИВИЙ праведний (14 грудня). Врятування на воді від загибелі. Захист вдовицям, сиротам, вбогим. Знайдення доброї пари для дочки. За молитвою виводить з полону, з неволі ворожої.

ФЛОР та ЛАВР мученики (31 серпня). Врятування від моровиці коней, зцілення від будь-якої хвороби коней. Зцілення від пияцької згуби.

ФОКА ВЕРТОГРАДАР мученик (5 жовтня). Покровительство садівникам.

ФОМА Апостол (19 жовтня). Просвітлення збентежених невірством.

ФОМАІДА ЄГИПЕТСЬКА мучениця (26 квітня). Визволення від блудної пристрасті (з відслуженням шести молебнів та покладання ста поклонів щоденно протягом шести тижнів). Сильна допомога у небезпеці зґвалтування.

ФОТИНІЯ САМАРЯНКА (СВІТЛАНА) мучениця (2 квітня). Зцілення від трясовиці.

X

ХАРЛАМПІЙ священномученик (23 лютого). Збереження від наглої смерті. Зцілення від усякої хвороби, від моровиці, чуми, епідемій. Намноження плодів земних, родючість землі. Порятунок під час голоду.

ХРИСАНФ - дивись ДАРІЯ.

Ю

ЮЛІАН преподобний (31 жовтня). Збереження худоби від нападу хижаків.

ЮЛІАН КЕНОМАНІЙСЬКИЙ (26 липня). Зцілення немовлят.

Я

ЯКІВ Апостол (13 травня). Покров рибалкам та успіх у рибальстві.

ЯКІВ ЗАЛІЗНОБОРОВСЬКИЙ (село Залізний Борок. біля якого святий оселився) преподобний (24 квітня). Допомога у хворобах ніг та у паралічі.


Ще раз звертаємо увагу читача на те, що святі, як промені Єдиного Сонця - Пресвятої Тройці — допомагають нам, як дітям, коли ми з своєї волі обираємо шлях світла, шлях Христа, і. нехай іще дуже погано, але щиросерде намагаємося жити за заповідями Божими. Ніколи не стануть святі на бік двоєдушних, беззаконних, скупих, корисливих, заздрісних, гордих, самовпевнених та марнославних. Такі люди, щоб визволитися їм від сітей ворожих диявольських, нехай розкаються від усього серця та спрямують свої шляхи до праведного життя. Тоді отримають вони допомогу у боротьбі з усяким лихом та злом.

Ті, що шукають Господа, не позбавляться всякого блага (Псалом 33).

Амінь

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter